Lehti 26: Liitto toi­mii 26/2006 vsk 61 s. 2902 - 2903

Kilpailu lääkärityövoimasta kiihtyy tulevaisuudessa

Luottamusmiehet kokoontuivat neuvottelupäiville 8.-9. kesäkuuta. Laivaseminaarissa Helsingin ja Tukholman välillä tutkittiin paikallisia sovellussopimuksia ja lääkärien ansiokehitystä.

Tanja Hannus

Lääkäriliiton tutkimuspäällikkö

Jukka Vänskä

kertoi uskovansa, että tulevaisuudessa kilpailu lääkärityövoimasta on yksi alan avainkysymyksistä.

- Arviolta joka viides lääkäri uskoo työskentelevänsä yksityissektorilla vuonna 2015, Vänskä sanoi.

Yhteenvetona lääkärien ansiokehityksestä Vänskä kertoi, että viiden viime vuoden aikana lääkärien ansiot ovat kehittyneet paremmin kuin muilla palkansaajaryhmillä. Kehityksen taustalta löytyvät muun muassa lääkärilakko ja palkkaliukumat.

- Toisaalta eri lääkäriryhmien ansiokehityksessä näkyy eroja, joiden taustalla ovat erot työvoiman kysynnässä sekä paikalliset ratkaisut järjestelyerien käytössä, Vänskä totesi.

Kuntasektorilla työskentelevien lääkärien ansiot nousivat edellisestä vuodesta 8,1 prosenttia, mikä on huomattavasti enemmän kuin kuntasektorilla keskimäärin. Naislääkärien ansiot nousivat 8,2 ja mieslääkärien 8,0 prosenttia. Syksyllä 2005 lääkäreille maksettiin kuluvan sopimuskauden koko sopimuskorotuksen lisäksi takautuvasti edelliseen sopimuskauteen kuuluneita kunnallisen palkkaohjelman korotuseriä, jotka muille työntekijöille maksettiin jo edellisellä sopimuskaudella.

Paikallinen sopiminen on tärkeää

Keski-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin pääluottamusmies

Anu Kurikkala

kertoi Keski-Pohjanmaan keskussairaalan palkkaohjeesta. Tehtäväkohtaisen palkan määrittelyn perusteena on tehtävien vaativuus, joka koostuu tehtäväryhmäkohtaisesta osasta ja tehtävän vaativuustekijöistä. Esimerkiksi osaamis- ja vastuullisuusvaatimukset, työolosuhdetekijät ja ohjaajalääkärinä toimiminen antavat palkkaan tietyn lisäprosentin, joka lasketaan virka- ja työehtosopimusten mukaisista peruspalkoista.

Syksyn järjestelyerää käytettiin Keski-Pohjanmaan keskussairaalassa nostamalla tehtäväryhmäkohtaisia vähimmäispalkkoja kaikissa lääkäriryhmissä palkkaohjeen mukaisiin hintoihin.

- Toivon, että palkkaohjeen toteutumista seurataan säännöllisesti ja sitä korjataan tarvittaessa. Vastuusta, työstä ja osaamisesta pitää maksaa rahalla, Kurikkala sanoi.

Oulun aluepäällikkö Riitta Keskitalo muistutti paikallisen sopimisen tärkeydestä. Paikallisesti sovittaviin asioihin kuuluvat muun muassa käyntipalkkiokorvaukset, sopimukset uusista toimenpiteistä tai toimenpidetulkinnat.

Lue myös

- Olipa kunta- ja palvelurakenneuudistuksen lopputulos millainen hyvänsä, terveyspiirit ja kuntaliitokset yleistyvät. Tämän vuoksi luottamusmiesten on neuvoteltava henkilöstöpoliittisista asioista jo ennen kuin muutokset tapahtuvat, Keskitalo muistutti.

Valtuuskunnan vaali lähestyy

Edunvalvontavaliokunnan puheenjohtaja

Olli Meretoja

muistutti luottamusmiehiä aikataulusta, jonka mukaan tulopoliittisen sopimuksen mukaiset (TES/VES-)työ- ja virkaehtosopimukset päättyvät 30.9.2007. Kunnallinen lääkärivirkaehtosopimus (LS) on katkolla samaan aikaan.

- Ensi vuonna tähän aikaan käsillä saattaa olla tiivis neuvotteluaika, sillä sopimusneuvottelut käynnistynevät pian maalisvaalien 2007 jälkeen, Meretoja sanoi.

Sitä ennen edessä on kuitenkin muun muassa Lääkäriliiton valtuuskunnan vaali. Meretoja toivoi, että kaikki lääkärit käyttävät äänioikeuttaan, ja että monipuolisesta ehdokasjoukosta valitaan aktiivisia valtuuskuntalaisia.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030