Lääkäreille käsikirja tupakanvastaiseen toimintaan Doctors and Tobacco -kirja nyt internetissä
Tupakka aiheuttaa enemmän sairautta kuin mikään muu tuote ja suuri osa lääkärien työstä menee tupakoinnista aiheutuvien terveyshaittojen hoitamiseen. Eurooppalaisten lääkäriliittojen yhteistyöelin Tobacco Control Resource Centre (TCRC) on nyt julkaissut Doctors and Tobacco -kirjan, johon on koottu laajasti tietoa tupakan aiheuttamista ongelmista sekä lääkärien ja lääkäriliittojen keinoista toimia kansalaisten tupakoinnin vähentämiseksi.
Kirjaan voi tutustua internetin kautta osoitteessa: http://www. tobacco-control.org/.
Kirjassa korostetaan, että tupakointi on suurin ehkäistävissä oleva sairauksien aiheuttaja, mutta lääkäreillä on hyvät edellytykset toimia tämän vaaran torjumiseksi. Lääkärit tapaavat päivittäin lukuisia potilaita, jotka kärsivät tupakoinnin aiheuttamista sairauksista ja vaivoista. Lääkäreihin luotetaan puolueettoman terveystiedon antajina ja siksi heillä on paremmat mahdollisuudet kuin millään muulla ammattiryhmällä vaikuttaa tupakoinnin vähentämiseksi sekä omissa potilassuhteissaan että suureen yleisöön kohdistuvan valistuksen avulla.
Joka vuosi Euroopassa kuolee yli miljoona ihmistä tupakoinnin aiheuttamiin sairauksiin. Tupakka aiheuttaa kolmanneksen kaikkien keski-ikäisten miesten kuolemista. Naisten keskuudessa tupakan aiheuttamat sairaudet ovat yleistymässä. Kirjassa selvitellään tupakan vaikutuksia sydän- ja verisuotauteihin, erilaisiin syöpämuotoihin ja keuhkosairauksiin. Tupakointi aiheuttaa myös keskenmenoja, ennenaikaisia synnytyksiä ja muita raskauteen liittyviä ongelmia.
Savukkeet eivät sairastuta vain tupakoijaa itseään, vaan aiheuttavat haittaa myös muille samoissa tiloissa oleskeleville. Passiivisen tupakoinnin on osoitettu lisäävän keuhkosyövän ja iskeemisen sydänsairauden riskiä. Tupakansavu aiheuttaa lapsille varsinkin hengitysteiden sairauksia, mutta myös esimerkiksi kätkytkuolemilla arvellaan olevan yhteyttä vanhempien tupakointiin.
Tupakkaa vastaan monin keinoin
Tupakka on poikkeuksellisen vakava terveysuhka, koska se muodostaa riskin jo pieninäkin määrinä nautittuna ja siihen syntyy helposti voimakas riippuvuus. Uhan torjuntaa vaikeuttaa tupakan tehokas markkinointi. Markkinointi kohdistetaan usein nuoriin ja naisiin, joista teollisuus tietää löytävänsä suurimmat potentiaaliset uudet asiakasryhmät. Mainoksissa luodaan mielikuvaa aikuisten valinnanvapaudesta, kun tosiasiassa useimmat aloittavat tupakanpolton jo lapsena. Kirjassa tuodaan esiin keinoja, miten lääkäriliitot voivat yhteistyössä julkisen sanan kanssa vastata teollisuuden kampanjoihin ja toimia tupakkamainonnan kieltämiseksi.
Lääkärien ja lääkärijärjestöjen tulee edistää väestön terveyttä tuomalla erilaisissa yleisötilaisuuksissa ja tiedotusvälineiden avulla esiin tupakoinnin aiheuttamia terveysriskejä. Tiedotuskampanjoille kannattaa pyrkiä saamaan mahdollisimman laaja tuki hakemalla yhteyksiä muihin terveysjärjestöihin, poliitikkoihin ja päättäjiin. Lääkäriliitot voivat käyttää vaikutusvaltaansa myös mm. tutkimusrahoituksen suuntaamiseksi tupakoinnin vähentämistä tukeviin hankkeisiin. Kirjassa esitellään myös keinoja muihin yhteiskunnallisiin toimiin, kuten tupakkaveron korottamiseen ja oikeudenkäyntien käynnistämiseen tupakkateollisuutta vastaan.
Toisaalta kirjassa muistutetaan yksittäisten lääkärien mahdollisuuksista vaikuttaa omien potilaidensa terveyskäyttäytymiseen ja annetaan käytännön ohjeita tupakasta vieroittamisen toteuttamiseksi. Suuri osa tupakoitsijoista haluaisi päästä eroon savukkeista ja tullessaan lääkärin vastaanotolle ihmiset ovat tavallista vastaanottavaisempia terveyskäyttäytymistä koskeville ohjeille. Lopettaminen onnistuu varmimmin, kun potilas saa siihen henkilökohtaiset ohjeet ja tuen omalta lääkäriltään.
Kirjassa suositellaan, että lääkäriliitot tekisivät selvityksen myös omien jäsentensä tupakoinnista. Jos lääkärien tupakointi on yleistä, on syytä aloittaa tehokas terveyskasvatus lääkärikunnan keskuudessa. Jos taas lääkärit polttavat muita kansalaisia vähemmän - kuten tilanne onkin useimmissa maissa - voidaan tätä käyttää mallina muulle väestölle ja osoituksena siitä, että lääkärit todella tietävät tupakoinnin haitat.
Kirjan tuottaneen Tobacco Control Resource Centerin tavoitteena on auttaa lääkäreitä eri maissa oivaltamaan, kuinka suuret mahdollisuudet heillä ja heidän liitoillaan on toimia tupakoinnin vähentämiseksi. TCRC pyrkii kirjan sekä internet-sivuiltaan löytyvien muiden tiedostojen avulla tarjoamaan lääkäreille heidän tarvitsemansa tiedot ja taidot tähän työhön. TCRC on eurooppalaisten lääkäriliittojen ja WHO:n Euroopan aluetoimiston yhteinen projekti, joka saa taloudellista tukea Euroopan Komission Europe Against Cancer -ohjelmasta.
Doctors and Tobacco -kirjan hinta on painettuna 9,95 ja sen voi tilata British Medical Journalin kirjakaupasta. Kirjan voi internetin kautta kopioida maksutta tiedostoksi omalle koneelleen tai tilata sen TCRC:ltä CD-rom-muodossa.
Lähde: Doctors and Tobacco: Medicine's Big Challenge by David Simpson. Julkaisija: Tobacco Control Resource Centre.
Internetissä osoitteessa: http://www.tobacco-control.org/. Kirjan tilaukset: Sähköposti: orders@bmjbookshop.com Faksi: +44 207 383 6455
Suomen Lääkäriliitto aktiivinen tupakoinnin ehkäisemisessä
Tobacco Control Resource Centerin toimintaa ohjaa asiantuntijaryhmä, johon Suomen edustajana kuuluu Lääkäriliiton valtuuskunnan jäsen ja entinen varapuheenjohtaja Klas Winell. Hän on ollut aktiivisesti käynnistämässä myös Suomen Lääkäriliiton toimia tupakoinnin vähentämiseksi niin lääkärikunnan kuin muidenkin kansalaisten keskuudessa. Useat Lääkäriliiton hankkeet ovat toimineet malleina Doctors and Tobacco -kirjaa laadittaessa.
Liitto on järjestänyt kampanjoita ja koulutusta tupakan terveyshaitoista ja ollut osaltaan vaikuttamassa terveydenhuollon yksiköiden ja muiden työpaikkojen saamiseen savuttomiksi. Yhdessä opetusviranomaisten kanssa on selvitelty mahdollisuuksia koululaisten tupakoinnin vähentämiseksi.
Liitto on tutkinut lääkärikunnan tupakointia ja pyrkinyt mm. Lääkärilehden välityksellä vaikuttamaan jäsenistöön tupakoinnin lopettamiseksi. Tupakoivien lääkärien osuus onkin jatkuvasti vähentynyt ja se on huomattavasti pienempi kuin väestössä keskimäärin. Loppuvuodesta 1997 tehdyn Lääkärien työolot ja kuormittuneisuus -tutkimuksen mukaan kaksi kolmannesta lääkäreistä ei ole koskaan polttanut ja 17 % on lopettanut tupakoinnin. Tupakoivistakin lääkäreistä useimmat polttavat vain satunnaisesti.
Vuonna 1993 hyväksytyssä Suomen Lääkäriliiton tupakkapoliittisessa ohjelmassa esitetään tavoitteeksi, että tupakoimattomuuden tulee olla yhteiskunnan perusnormi. Ohjelmassa esitetään toimia lääkärien ja muun terveydenhuoltohenkilöstön kannustamiseksi täydelliseen savuttomuuteen sekä väestön, erityisesti nuorison tupakoinnin vähentämiseksi. Tavoitteissa on päästy eteenpäin varsinkin julkisten tilojen savuttomuuden osalta, mutta paljon on vielä tehtävää. Nyt ilmestynyt Doctors and Tobacco -kirja antaa uusia eväitä tähän työhön.