Lääkäriliiton hallitus päätti sydänanestesian erityispätevyysohjelman päättymisestä
Lääkäriliiton hallitus käsitteli erityispätevyysohjelmia ja apurahoja kokouksessaan perjantaina 31.8. Sydänanestesian erityispätevyysohjelma lakkautetaan, ja se päättyy kahden vuoden siirtymäajan jälkeen vuonna 2009. Parhaillaan perehtymässä olevat voivat siirtymäajalla suorittaa ohjelman loppuun, jolleivat halua siirtyä alan lisäkoulutusohjelmiin.
Sydänanestesian lisäkoulutusohjelmia on tarjolla Helsingin, Kuopion, Tampereen, Turun ja Oulun lääketieteellisissä tiedekunnissa.
Lääkäriliiton hallitus päätti ohjelman lopettamisesta perjantaina. Sydänanestesian erityispätevyysohjelma on perustettu vuonna 1995, ja sen puitteissa on myönnetty pätevyys 78 anestesiologille.
Lapsi- ja nuorisogynekologialle ei omaa erityispätevyysohjelmaa
Lapsi- ja nuorisogynekologia ei vielä saanut omaa erityispätevyysohjelmaansa. Suomen Lääkäriliiton hallitus päätti perjantaina, ettei hyväksy esitystä uudesta erityispätevyysohjelmasta sen nykymuodossa.
Hallitus pitää asiaa kuitenkin tärkeänä, ja varautuu käsittelemään sen uudelleen, mikäli ohjelmaa laajennetaan esimerkiksi seksuaaliterveyteen liittyvällä osiolla. Tällöin lääkärit perehtyisivät myös poikien ongelmiin.
Esitetyssä muodossa kokonaisuus soveltuu hallituksen mielestä paremmin lääketieteellisissä tiedekunnissa suoritettavaksi gynekologian alan lisäkoulutusohjelmaksi.
Esityksen uudesta erityispätevyysohjelmasta teki Suomen Lapsi- ja Nuorisogynekologinen yhdistys Slangy.
G-I-N-verkoston kokoukseen 3000 euroa
Suomen Lääkäriliitto tukee G-I-N-verkoston lokakuussa 2008 Suomessa järjestämää kokousta 3 000 eurolla. Liitto saa rahalla tapahtumasta näyttelyosaston ja linkin kokouksen internetsivustolle.
G-I-N on kansainvälinen verkosto, joka pyrkii edistämään terveydenhuollon laatua ja muun muassa Käypä hoito -suositusten käyttöönottoa.
Finlandia-talossa järjestettävän kokouksen teemana on Implementation in practice. Osallistujia arvioidaan olevan enintään 350.
Apurahapotti kasvaa 10 000 eurolla
Suomen Lääkäriliiton stipendi- ja täydennyskoulutusrahastosta jaettavien apurahojen määrä kasvaa. Rahastosta voidaan maksaa vuonna 2008 henkilökohtaisia apurahoja enintään 30 000 euroa, kun summa viime vuosina on ollut 20 000 euroa. Yhdistysten haettavissa olevien apurahojen enimmäismäärä on sama kuin ennenkin, 8 000 euroa.
Koulutusvaliokunta laatii uudet pisteytysohjeet apurahojen jakamista varten. Jakovaltuudet säilyvät ennallaan: yhdistysten apurahat myöntää koulutusjohtaja 1 000 euroon ja koulutusvaliokunnan työjaosto 2 500 euroon asti. Tätä suuremmat yhdistysapurahat sekä kaikki henkilökohtaiset apurahat myöntää liiton hallitus.
Rahastosta myönnettävien apurahojen enimmäismäärät ja se, miltä alueilta apurahoja voi hakea, päätetään syyskuussa hallituksen budjettikokouksen yhteydessä.