Lääkäriliiton valtuuskunta: Potilaan valinnanvapautta lisättävä
EU:n vanhoista 15 jäsenmaasta vain Suomessa potilas ei voi valita perusterveydenhuollon lääkäriään. Myös suomalaisella potilaalla tulisi olla mahdollisuus valita omalääkärinsä, hoitopaikkansa ja erikoislääkärinsä.
Potilastyytyväisyyteen vaikuttaa mm. se, että potilaalla on mahdollisuus olla mukana yhdessä hoitavan lääkärinsä kanssa hoitonsa suunnittelussa ja toteutuksessa. Kun potilas voi aktiivisesti valita hoitavan lääkärinsä, hoitosuhde perustuu luottamukseen alusta alkaen. Tämä tukee myös hoitoon sitoutumista ja siten hoidon tulosta.
Julkisen palvelujärjestelmän turvaaminen tulevaisuudessa on tärkeää, jotta kaikille olisi tarjota riittävästi palveluita. Julkinen terveydenhuolto ei voi tyydyttää yksin alati kasvavaa terveyspalvelujen kysyntää. Potilaan tulee voida valita palveluita myös sairausvakuutuksen tukemana yksityissektorilta, joka jo nyt tuottaa noin viisi miljoonaa avoterveydenhuollon käyntiä vuodessa.
Englannin verorahoitteisessa terveydenhuollossa potilaalla on mahdollisuus myös sairaalan valintaan. Kun englantilainen potilas saa omalääkäriltään lähetteen sairaalaan, hänelle esitetään viisi vaihtoehtoista sairaalaa. Yhden niistä on oltava yksityinen.
Muualla Euroopassa potilas voi valita perusterveydenhuollon lääkärinsä. Potilaan valinnanvapauden tavoitteena on lisätä sairaanhoidon tehokkuutta ja tasa-arvoa, vähentää odotusaikoja sekä mahdollistaa potilaalle parempi kontrolli itseään koskeviin päätöksiin.