Lehti 34: Liitto toimii 34/2006 vsk 61 s. 3370

Lääkäriliitto: Hoitosuhde on asiakastietojen sähköisen käytön edellytys

Tanja Hannus

Sosiaali- ja terveydenhuollon asiakastietojen sähköistä käsittelyä koskeva laki on lähivuosien merkittävimpiä lääkärien työtapoihin ja -oloihin vaikuttavia säädöksiä. Sosiaali- ja terveysministeriölle osoittamassaan lausunnossa Lääkäriliitto toteaa, että terveydenhuollon prosessien tehostaminen tietoteknologian avulla tarjoaa mahdollisuuksia myös terveyspalvelujen rahoitusta uhkaavan kriisin ehkäisemiseen.

Lääkäriliiton varatoiminnanjohtaja

Risto Ihalainen

uskoo, että tähänastista asiakastietojen sähköistä käsittelyä koskevaa kokeilulakia tullaan jatkamaan vielä ainakin seuraavat kolme vuotta ennen kuin toiminnot ovat muovautuneet valtakunnalliseksi ratkaisuksi.

Lääkärin on arvioitava luovutettavien tietojen tarpeellisuus

Lääkäriliitto arvioi, että potilaan aktiivinen mahdollisuus kieltää määrittelemiensä tietojen sähköinen tallentaminen - kuten Britanniassa - antaa käytännössä riittävän tietosuojan. Potilaan tulee mutkattomasti saada käyttäjälokitietonsa. Näin hän voi tarvittaessa varmistaa vain hoitoonsa osallistuneiden ammattilaisten käyttäneen hänen hoitotietojaan.

Hoitosuhteen ulkopuolisille, esimerkiksi vakuutusyhtiöille, luovutettavia tietoja ei liiton näkemyksen mukaan tulisi antaa suoraan potilastietojärjestelmistä.

- Lääkärin tulee jatkossakin arvioida luovutettavien tietojen tarpeellisuus korvausratkaisuissa sekä päätellä löydöksistä seuraavan haitan aste, Ihalainen toteaa.

Käyttöoikeudet tulee todentaa vahvalla ammattihenkilön varmenteella. Sen sijaan erilliset potilaan suostumusasiakirjat eivät ole tarpeen, tai ainakin ne tulee keventää asiayhteyteen liittyviksi suullisiksi suostumuksiksi, kuten myös sähköisen reseptin lainsäädäntöön kaavaillaan tehtävän. Liiton mukaan kalliin tietotekniikan erityinen anti on hoidon kokonaisuuden tosiaikainen hahmottaminen ja potilasturvallisuuden lisääminen, eikä tätä tule tarpeettomilla esteillä haitata.

- Pienimuotoinen ammatinharjoittajana toimiminen tulee kustannussyistä vielä rajata liittymispakon ulkopuolelle, Ihalainen sanoo.

Lue myös

Sujuva ja turvallinen toiminta on tietosuojaakin tärkeämpää

Sosiaali- ja terveysministeriössä valmisteilla oleva lakiesitys korostaa tietosuojaa jopa yli potilaan fyysisen turvallisuuden. Liitto muistuttaa, että säteilylaki ja sen taustalla oleva direktiivi (97/43/EURATOM) vaativat röntgentutkimusta tilaavan lääkärin hankkimaan tiedot aiemmista tutkimuksista ja hoidoista sekä tutkimustarpeeseen oikeuttavasta terveydentilasta. Näiden määräysten rikkomisen seuraukset on kirjattu rikoslakiin.

Potilaalle kaavailtua oikeutta saada sairauskertomustietojaan suoraan järjestelmää ylläpitävältä Kansaneläkelaitokselta liitto ei pidä tarpeellisena. Nykyisen henkilötietolain 28 § mukainen käytäntö edellyttää, että sairauskertomusta tarkastettaessa mukana on ammatti-ilmausten ja lääketieteellisen logiikan tulkitsija.

- Tämä on tulevaisuudessa entistä tärkeämpää, sillä sähköisen hoitotiedon kansallinen käytettävyys vaatii yhä koodatumpaa ja strukturoidumpaa kirjaamista. Tämä avautuu maallikolle yhä vaikeammin, joten tulkitsijat ovat tarpeen, Ihalainen muistuttaa.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030