Lääkäripäivillä keskusteltiin kollegiaalisuudesta
Tämänvuotisilla Lääkäripäivillä vieraili alustavien tietojen mukaan lähes 8 000 lääketieteen ammattilaista. Päivien teemana oli kaikkia lääkäreitä koskeva kollegiaalisuus.
Suomen suurin terveydenhuollon näyttely ja koulutustapahtuma Lääkäripäivät järjestettiin Messukeskuksessa Helsingissä 8.-10. tammikuuta. Lääkäripäivien yhteydessä järjestettiin myös uusi, terveydenhuollon julkisen ja yksityisen puolen päättäjille sekä lääkäreille suunnattu Terveysteknologia-tapahtuma.
Lääkäripäivien kursseja oli kaikkiaan 66. Kollegiaalisuus-teemaa käsiteltiin mm. kursseilla "Kollega tukena - työnohjaus lisää hyvinvointia työssä", "Kollegasta välittäen - eroon hyssyttelystä ja jälkiviisaudesta" ja "Kollegiaalisuus koetuksella".
Yhteistyössä HUS:in kanssa järjestettiin kaksi kurssia: "Rajat pois ja uusia yhteistyömuotoja tilalle" ja "Huippututkimuksesta huippuhoitoja". Monipuolisessa kurssiohjelmassa pureuduttiin myös esimerkiksi uudistuvaan terveydenhuoltojärjestelmään, hyvään johtamiseen, huumaavien lääkkeiden määräämiseen, lihavuuden hoitoon ja työikäisten muistisairauksiin. Kurssien ideoijina ja järjestäjinä toimivat lukuisat lääkäriyhdistykset.
Lääkäripäivien näyttelyssä esiteltiin alan ajankohtaisia tuotteita ja palveluja. Näytteilleasettajia oli tänä vuonna 110 ja näyttelyneliöitä 2 390. Kävijöille oli tarjolla myös taidenäyttely, tietoiskuja ja ajankohtaisia debatteja.
Lääkäripäivät järjestetään seuraavan kerran 7.-9.1.2015. Lääkäriliitto järjestää Lääkäripäivät yhteistyössä Suomalaisen Lääkäriseuran Duodecimin ja Finska Läkaresällskapetin kanssa.
Terveystoimittajat valitsivat parhaat tiedotteet
Terveysasioita seuraaville toimittajille Lääkäripäivät on tärkeä ikkuna lääketieteen ajankohtaisiin aiheisiin. Tapahtumassa käsitellyistä lääketieteen ja terveyden teemoista tehdään vuosittain lukuisia juttuja eri medioihin.
Terveystoimittajaraati valitsi lääkärien laatimista Lääkäripäivien 2014 tiedotteista kolme parasta, joissa oli osattu kiteyttää laaja ja monimutkainen asia medialle ja suurelle yleisölle ymmärrettävällä ja ajatuksia herättävällä tavalla. Parhaana palkittiin LL, anestesiologian erikoislääkäri Eero Vuorisen tiedote "Pitääkö saattohoidosta päättää?". Tiukassa kisassa toiselle sijalle nousi LT, psykiatrian erikoislääkäri Hasse Karlssonin tiedote "Se näkyy aivoissa - entä sitten?", jossa kerrotaan plasebo- eli lumevaikutuksen biologisista mekanismeista. Kolmanneksi toimittajaraati valitsi LL, synnytys- ja naistentautien erikoislääkäri Marja Vääräsmäen tiedotteen "Raskausdiabetesta ei tule unohtaa raskauden jälkeenkään".
Vuoden 2014 Lääkäripäivien toimittajaraatiin kuuluivat Ilpo Salonen Otavamediasta, Jaana Ahlblad Lääkärilehdestä ja Anu Tilander Hammaslääkärilehdestä.
LL, anestesiologian erikoislääkäri Eero Vuorinen
LT, psykiatrian erikoislääkäri Hasse Karlsson
LL, synnytys- ja naistentautien erikoislääkäri Marja Vääräsmäki