Liiton alueorganisaation uudistus otti askeleen eteenpäin
Lääkäriliiton alueellisen organisaation uudistus etenee suunnitelmien mukaan. Vuoden alusta otettiin uusi askel eteenpäin, kun aluepäällikköjärjestelmä jäi historiaan. Alueellisen toiminnan keskuksia ovat nyt edunvalvontavaliokunnat. Uudistus on osa liiton strategiatyötä.
- Tavoitteena on vahvistaa alueellista toimintaa ja helpottaa mahdollisuuksia osallistua liiton toimintaan kaikkialla Suomessa. Samalla halutaan edesauttaa profession alueellista yhtenäisyyttä, kertoi jäsenpalvelupäällikkö Anu Mustakari ja kiitti vielä kertaalleen aluepäälliköitä, joista osa ehti hoitaa tehtävää vuosien ajan.
Luottamusmiehet ovat toiminnan avainhenkilöitä. Liiton suoria yhteyksiä luottamusmiehiin tehostetaan uusilla rakenteilla, samoin luottamusmiesten keskinäistä yhteydenpitoa. Luottamusmiehille järjestetään edelleen koulutuspäiviä, ja juristineuvontaa saa aina tarpeen mukaan.
Luottamusmiehet puolestaan raportoivat liitolle alueensa asioista.
- Raportit ovat liiton toiminnan kehittämisessä tärkeä työkalu, jota hyödynnetään vaikuttamisessa ja lakineuvonnassa.
Uudistuksen myötä piiriylilääkärien rooli alueellisina asiantuntijoina kasvaa. Piiriylilääkärit pitävät yhteyttä alueidensa terveyspoliittiseen ja aluepoliittiseen kenttään ja osallistuvat paikallisosastojen toimintaan.
- Piiriylilääkärit toimivat edunvalvontavaliokuntien sihteereinä, joten viesti kentältä liiton toimistoon kulkee suoraan, kertoi Mustakari.