Maimu Halosen rahaston apurahat jaettiin
Maimu Halosen rahastosta jaettiin yhteensä 2 405 euroa apurahaa lääketieteen toimittajien jatkokoulutukseen ja opintomatkoihin. Apurahan sai neljä lääketieteen toimittajaa. Myönnetyt apurahat ovat 400-1 000 euroa.
Apurahaa saavat Editan
Riitta Heimonen
henkilökuvan teoria ja käytäntö -kurssiin, Tehy-lehden päätoimittajaPäivi Jokimäki
A-lehtijournalismin opintoihin ja Suomen NivelyhdistyksenJyrki Laakso
terveysjournalismin kurssiin. YLEssä työskentelevä freelancerMaarit Virkkula
sai myös apurahaa kieliopintoihin.Maimu Halosen rahaston apurahaa haki tänä vuonna vain viisi lääketieteen toimittajaa. Rahastosta jaettiin apurahaa nyt neljännen kerran.
Rahaston ovat perustaneet Suomen Lääkäriliitto, Suomen Apteekkariliitto, Lääketietokeskus ja Lääketieteen toimittajat ry. Rahaston tarkoituksena on tukea lääketieteeseen erikoistuneiden toimittajien ammattitaidon kehittämistä.
Rahasto on nimetty toimittajayhdistyksen ensimmäisen kunniajäsenen, Lääkäriliiton entisen lehdistöpäällikön Maimu Halosen mukaan.