Lehti 44: Liitto toi­mii 44/2005 vsk 60 s. 4548

Nikotiinivalmisteiden myynnin valvontaa ei pidä sälyttää kunnille

Lääkäriliitto on ollut eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnan kuultavana lääkelain muuttamista koskevasta hallituksen esityksestä, jossa ehdotetaan nikotiinikorvaushoitoon tarkoitettujen valmisteiden myynnin vapauttamista päivittäistavarakauppaan. Lääkäriliitto pitää ehdotusta sinänsä perusteltuna, mutta katsoo sen tekniseen toteuttamiseen liittyvän ristiriitaisuuksia ja avoimia kysymyksiä.

Apteekkimyynnissä olevat nikotiinivalmisteet katsotaan lääkelaitoksen valvomiksi lääkkeiksi. Lainmuutosesityksen mukaan valmisteiden myynti päivittäistavarakaupassa tulisi kuitenkin kuntien valvontaan. Myyntiin vaadittaisiin kunnan myöntämä maksullinen lupa, ja lisäksi kunta voisi periä vuosittaista valvontamaksua.

Lääkäriliitto katsoo, että lupa- ja valvontanäkökulmasta lääkkeellisiä nikotiinivalmisteita tulee kohdella kuten lääkkeitä yleensä, jakelutavasta riippumatta. Liitto huomauttaa kunnilla olevan jo nyt vaikeuksia suoriutua perustehtävistään, eikä ole tarkoituksenmukaista kuormittaa niitä uusilla lupien myöntämisillä ja myynnin valvontavelvoitteilla. Alkoholitarkastuskin poistettiin kuntien tehtävistä jo 1990-luvun alkupuolella.

Lääkäriliitto pitää hämmentävänä nikotiinin rinnastamista lakiesityksen perustelumuistiossa mm. homeopaattisiin valmisteisiin. Nikotiini on vahvasti totuttava myrkyllinen aine myös ilman tupakansavun myrkyllisiä ainesosia. Lakiesitys jättää avoimeksi kysymyksen, pidettäisiinkö päivittäistavarana myydyn nikotiinin aiheuttamia odottamattoman toksisia vaikutuksia lääkevahinkona. Liitto muistuttaa, että vastaavanlainen optimismi vallitsi joitakin vuosia sitten buprenorfiinin vapauttamisessa opiaattien väärinkäyttäjien vieroitus- ja ylläpitohoitoihin, mutta nyt tiedetään aineen ajautuvan viihde- ja väärinkäyttöön ja aiheuttavan kymmeniä kuolemia vuosittain.

Lue myös

Lääkäriliitto pitää ristiriitaisena sitä, että samassa lakiesityksessä ehdotetaan apteekkihenkilöstölle lisäkoulutusta neuvontatehtäviin, mutta toisaalta katsotaan markettien kassoilta jaettavien esitteiden riittävän informaatioksi vahvasti keskushermostoon vaikuttavan nikotiinin lääkekäytöstä.

Nikotiinivalmisteita myytiin Suomessa vuonna 2004 yhteensä 24,8 miljoonalla eurolla, mikä muodosti runsaan yhden prosentin apteekkien koko myynnistä. Tupakasta vieroitukseen tarkoitettuja tuotteita voidaan nykyisin myydä apteekkien ulkopuolella muun muassa Tanskassa, Norjassa, Alankomaissa, Sveitsissä, Englannissa, Irlannissa, Yhdysvalloissa, Kanadassa ja Australiassa.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030