Lehti 5: Liitto toi­mii 5/2014 vsk 69 s. 335

Sote-malli kaipaa paljon korjauksia

Lääkäriliiton mielestä lausuntokierroksella olevaa sote-mallia ei tule sellaisenaan toteuttaa. Esitetty malli hajottaa terveydenhuollon järjestämisvastuuta, kun sitä päinvastoin pitäisi yhtenäistää ja vahvistaa.

Sari Kosonen

Lääkäriliitto esittää malliin useita korjauksia. Palveluiden järjestämisvastuu tulisi antaa kokonaisuudessaan sote-alueille, jolloin perusterveydenhuollolle luotaisiin yhtäläinen asema suhteessa erikoissairaanhoitoon. Sote-alueiden kriteeriksi tulisi asettaa kyky vastata ympärivuorokautisesta erikoissairaanhoidon päivystyksestä mukaan lukien synnytyspäivystys.

Sote-alueet tulisi toteuttaa kuntayhtyminä. Näin voidaan välttää uudistuksen perustuslailliset ongelmat. Samalla vältetään tarpeeton hallinnollinen sekaannus ja turvataan kuntien yhdenvertainen asema sosiaali- ja terveydenhuollossa.

Liitto pitää tärkeänä, että viiden yliopistosairaalan erityisasema lääketieteellisen tutkimuksen ja koulutuksen keskuksina turvataan lainsäädännöllä. Tämä on tarpeen, jotta voidaan varmistaa riittävä lääketieteellinen osaaminen ja terveyspalveluiden laatu tulevaisuudessakin.

Lue myös

Vaikka palveluiden järjestämisvastuuta on välttämätöntä keskittää kuntia suuremmille organisaatioille, kunnat voivat Lääkäriliiton mielestä jatkaa perusterveydenhuollon palveluiden tuottajina. Perusterveydenhuollon palvelutuotannon säilyminen nykyisillä organisaatioilla auttaa turvaamaan lähipalvelut ja helpottaa uudistuksen toteuttamista.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030