Lehti 34: Liitto toi­mii 34/2012 vsk 67 s. 2320

Valtuuskunta vaikuttaa joukkovoimalla

Lääkäriliiton uusi valtuuskunta valitaan lokakuussa. Miksi jäsenen kannattaa äänestää?

Elli.Alarotu@Laakariliitto.Fi

Lääkäriliiton jäsenpalvelupäällikkö Anu Mustakari muistuttaa, että valtuuskuntatyö on hyvä keino vaikuttaa koko lääkärikuntaa koskeviin asioihin. Yksittäiselle jäsenelle se on muuten hankalampaa.

Valtuuskunta on lääkärin ääni, joka puhuu esimerkiksi lainsäätäjille.

- Valtuuskuntavaikuttamisessa yksittäisten näkemysten tueksi saadaan joukkovoima. Se Matti tai Maija, jonka valtuuskuntaan äänestät, voi oikeasti tehdä aloitteita niistä asioista, joihin haluatte puuttua.

Vaikuttaminen vie aikaa, mutta toiminnan pitkäjänteisyyden edessä ei pidä lannistua.

Lue myös

- Lääkäriliiton valtuuskunnalla oli näppinsä pelissä esimerkiksi eurolääkäriasetuksen poistamisessa. Asia oli tärkeä koko ammattikunnalle.

Lääkäriliiton 60-jäseninen valtuuskunta valitaan vaaleilla 21.9.-25.10.2012. Ehdokkaita voi vertailla vaalikoneella, joka avataan syyskuussa: www.laakariliitto.fi/vaali.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030