Lehti 22: Liitto toi­mii 22/2014 vsk 69 s. 1666

Varmistetaan koulutuksen laatu ja resurssit

Lääkäriksi koulutettavien määrä on jo tänä vuonna lähes kaksinkertaistunut 1990-lukuun verrattuna, mutta opetusresursseja ei ole juuri lainkaan lisätty. Vuonna 2012 lääkärikoulutuksen aloituspaikkoja päätettiin edelleen lisätä 150:llä vuoteen 2016 mennessä.

Anne-Maj Aunula

Lääkärien peruskoulutuksessa käytetään opiskelijalähtöisiä ja toisiaan täydentäviä oppimismenetelmiä. Peruskoulutuksessa opitaan myös käytännön tilanteissa. Se valmistaa potilaan kohtaamiseen ja vuorovaikutukseen.

Lääkäriliiton tavoitteena seuraavalla hallituskaudella on turvata lääkärikoulutuksen rahoitus, jotta koulutuksen laatutaso voidaan säilyttää hyvänä huolimatta sisäänottomäärien kasvusta.

- Lääkäriys on monen nuoren haave ja siksi kilpailu opiskelupaikoista on kovaa. Sisään päässeiden opiskelumotivaatio on myös korkea, opinnot etenevät nopeasti ja keskeyttämisprosentti on pieni, kuvailee varatoiminnanjohtaja, lääkärikoulutuksen asiantuntija Hannu Halila Lääkäriliitosta.

Mitoitetaan ja koordinoidaan peruskoulutusta

Terveyspalvelujärjestelmän tarpeet määrittävät lääkärikoulutuksen ja koulutettavien määrän. Meneillään olevan sosiaali- ja terveyspalvelujärjestelmän uudistaminen vaikuttaa myös lääkärikoulutukseen. Hyvin resursoituna se tukee sote-uudistusta.

Lääkärien peruskoulutuksen mitoituksessa ja opetuksen koordinoinnissa tarvitaan jatkossa huomattavasti nykyistä enemmän yliopistojen lääketieteellisten tiedekuntien yhteistyötä. Sen avulla voidaan panostaa muun muassa koulutuksen laatuun ja säästää kustannuksia. Erikoislääkärikoulutuksen tulee olla luonteva jatkumo peruskoulutuksesta.

- Kun lääkärien koulutus on laadukasta, antaa se myös paremmat valmiudet työelämään. Erityisesti tämä hyödyttää perusterveydenhuoltoa, jossa useimmat vastavalmistuneet lääkärit aloittavat työuransa, sanoo Hannu Halila.

Lue myös

Erikoislääkäri- ja erikoishammaslääkärikoulutuksen kansallisen koordinaation vahvistamista varten ollaan perustamassa terveydenhuollon ammattihenkilöiden neuvottelukunnan alainen erikoislääkäri- ja erikoishammaslääkärikoulutusta koordinoiva jaosta. Se muun muassa arvioi eri erikoisalojen erikoislääkärien tarvetta ja vaikuttaa myös erikoislääkärikoulutuksen mitoitukseen.

Hannu Halilan mukaan vastaava kansallinen koordinaatioelin tarvittaisiin myös peruskoulutukseen.

Opiskelijatutkimus syksyllä

➤ Lääkäriliitto toteuttaa ensi syksynä tutkimuksen, jossa selvitetään opiskelijoiden kokemuksia perusopetuksen laadusta ja koulutuksen antamista valmiuksista lääkärin työhön käytännössä. Lisäksi selvitetään opetuksen hajautuksen vaikutuksia lääketieteen opiskeluun.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030