Keskustelua Suom Lääkäril 2026;81:e46921, www.laakarilehti.fi/e46921

Kätilön tekemä ultraääni tukee perhettä

Maiju StarckLaura ToivolaElina LummejokiPipsa SalkosuoMiina HirvikangasTuyen Ramstedt

Emeritusprofessori Jorma Paavonen kritisoi kirjoituksessaan kätilöiden tekemiä ultraäänitutkimuksia (1).

Lue lisää: Kätilövetoinen raskauden ultraääni on lainvastainen

Uskomme arvostelun kumpuavan tiedon puutteesta.

Kätilö on normaalin raskauden ja synnytyksen asiantuntija. Jos hän epäilee raskaudessa poikkeavaa, hänen velvollisuutensa on lähettää asiakas lääkärin vastaanotolle.

Lääkäri määrittelee tämän jälkeen diagnoosin ja tarkoituksenmukaisen hoidon.

Kätilö ei tee diagnooseja, synnytystapa-arvioita eikä keskenmenon jälkitarkastuksia. Ei myöskään liikelaskentaan liittyviä tutkimuksia. Hän kertoo asiakkaalle, vaikuttaako tilanne normaalilta ja keskustelee siitä.

Suurin lähetemäärä liittyy epäiltyihin keskenmenoihin. Käytössä on selkeät hoitopolut, joita osa meistä on rakentanut vuosia.

Kontaktoimme asiakkaita myös vastaanottokäynnin jälkeen ja saamme palautteen siitä, onko lääkärin arvio vastannut kätilön käsitystä.

Tyypillinen asiakkaamme käy varhaisultraäänessä kerran raskausviikoilla 6–9. Käynti on perheelle usein kokonaisvaltainen pysähtyminen. Ultraääni antaa tietoa sikiön hyvinvoinnista ja avaa mahdollisuuden keskustella siitä.

Julkisella puolella keskusteluihin ei aina ole aikaa. Neuvolassa toimivien lääkäreiden kokemus raskauden hoidosta voi myös olla vähäinen.

Tämä näkyy meille asiakkaina, joille raskauden tila on jäänyt neuvolassa epäselväksi. Mukana on yleensä vanhalla ultraäänikoneella neuvolassa tehty tutkimus.

Nykyisillä sote-resursseilla edes useamman keskenmenon kohdannut perhe ei pääse ultraääneen ennen seulontakäyntejä.

Seulontaultraääniä monet kuvailevat nopeaksi ja tehokkaaksi. Niiden yhteydessä ei välttämättä uskalleta keskustella mieltä askarruttavista asioista. Pelätään, että seulojalla on kiire. Alkuraskauden vuotoihin tai kipuihin suhtaudutaan usein vähättelevästi.

Keskenmenoissa tieto ja kohtaaminen ovat perheille kuitenkin korvaamattomia.

Kallis seulontaultraääni ei myöskään ole tehokkain paikka todeta keskeytynyt raskaus.

Yksityisellä puolella on kätilötyössäkin erilaisia arvo- ja osaamispohjia ja koulutus vaihtelee.

Lupa- ja valvontaviranomaisten käytännötkin tuntuvat olevan kirjavat.

Osalta toimijoista vaaditaan vastaava lääkäri, toiset toimivat ilman. Osalla potilastietojärjestelmä ja tietoturva ovat korkealla tasolla, toiset toimivat kevyemmillä järjestelmillä.

Me alalla toimivat kätilöt toivomme käytäntöihin selkeyttä ja yhdenmukaisuutta. Teemme työtämme korkealla moraalilla ja aidosta halusta tukea perheitä.

Toivotamme jokaisen gynekologin ja kollegan tervetulleeksi tutustumaan toimintaamme ja otamme vastaan kutsun isompiinkin keskustelupöytiin.

Lue lisää: Kätilöliitto vastaa kritiikkiin ultraäänitutkimuksista: "Ihmiset hakeutuvat yksityisille asemille syystä"

Kirjoittajat

Maiju Starck kätilö Perhe-Arte

Laura Toivola kätilö Neuvolan Sivutasku

Elina Lummejoki kätilö Neuvolan Sivutasku

Pipsa Salkosuo kätilö Merioulun Neuvola

Miina Hirvikangas kätilö Merioulun Neuvola

Tuyen Ramstedt kätilö Kätilöpalvelu Sydämen Syke


Kirjallisuutta
1
Paavonen J. Kätilövetoinen raskauden ultraääni on lainvastainen. Suom Lääkäril 2026;81:e46821, www.laakarilehti.fi/e46821Lääkärilehdessä 8.1.2026
Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030