Terveydenhuolto Suom Lääkäril 2026;81:e47176, www.laakarilehti.fi/e47176

Sairauspoissaolojen syyt vaihtelevat aloittain

Mielenterveyden ja käyttäytymisen häiriöt korostuvat julkisessa hallinnossa, maanpuolustuksessa ja sote-palveluissa.

Anne Seppänen

Työterveyshuollosta kirjoitettujen sairauspoissaolojen syyt vaihtelevat toimialoittain, selviää Työterveyslaitoksen ja Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen julkaisemasta tuoreesta tilannekuvasta.

Mielenterveyden ja käyttäytymisen häiriöt korostuvat sairauspoissaolojen syynä julkisessa hallinnossa, maanpuolustuksessa ja sote-palveluissa. Toiseksi eniten näillä aloilla kirjoitetaan sairauspoissaoloja tuki- ja liikuntaelinsairauksien vuoksi.

Teollisuudessa yleisin sairauspoissaolodiagnoosi on tuki- ja liikuntaelinsairaudet. Mielenterveyden ja käyttäytymisen häiriöiden vuoksi ollaan pois työstä lähes puolet vähemmän.

Yleisin yksittäinen työkyvyttömyyttä aiheuttava diagnoosi työterveyshuollossa ovat hengitystieinfektiot, joista aiheutuu vuosittain yli miljoona työkyvyttömyyspäivää. Lähes yhtä paljon työkyvyttömyyspäiviä ovat aiheuttaneet muut ahdistuneisuushäiriöt. Näiden määrä on lisääntynyt seuranta-aikana. Seuraavina tulevat masennustila ja selkäsärky.

Työterveyslaitoksen Työelämätieto-palvelun uudet tilannekuvanäkymät näyttävät, miten työterveyshuollon palveluita käytetään Suomessa. Aineistona on työterveyshuollon palveluntuottajien toimittamat tiedot THL:n perusterveydenhuollon avohoidon Avohilmo-rekisteriin.

– Näemme nyt tarkalla tasolla ja kattavasti kaikkien työterveyshuollon käyntien diagnoosit sekä tiedot työterveyshuollossa kirjoitetuista sairauspoissaoloista. Kun näitä tietoja voi tarkastella myös toimialoittain, ne antavat syvällistä tietoa sairastavuudesta ja työkyvyttömyyden syistä eri toimialoilla, sanoo TTL:n ylilääkäri Satu Soinitiedotteessa.

Lue lisää: Ahdistuneisuuden kasvu voi selittyä muutoksilla diagnosoinnissa

Kirjoittaja

Anne Seppänen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030