Yli sata lääkäriä pääsi läpi
Katso, miten lääkäriehdokkaiden kävi kunnallisvaaleissa. Eniten kollegoja pääsi läpi kokoomuksen listoilta.
Vajaa puolet kunnallisvaaleissa ehdolla olleista lääkäreistä pääsi valtuustoihin.
Vaaleissa oli yhteensä 213 lääkäriehdokasta 8 suurimmassa puolueessa. Valtuustopaikan sai 104 lääkäriä näistä puolueista.
Eniten lääkäriedustajia sai kokoomus, toisena tulee keskusta ja kolmantena vasemmistoliitto ja vihreät.
Yli puolet eli 37 kokoomuksen lääkäriehdokasta valittiin valtuustoon. 12 ehdokasta jäi varasijalle.
Lähes kaikki vasemmistoliiton listoilta pyrkineet lääkärit pääsivät läpi. Puolueella oli näissä vaaleissa yhteensä 14 lääkäriehdokasta, joista 12 sai paikan ja vain 2 jäi rannalle.
Kristillisdemokraattien 31 lääkäriehdokkaasta paikan sai 11 kollegaa.
Tunnettuja nimiä jäi rannalle
Moni tunnettu nimi jäi niukasti ulos valtuustosta. Varasijoille jäivät Helsingissä muun muassa Minerva Krohn (vihr.) ja Pekka Puska (kesk.).
Kuntavaalien nuorimmat lääkäriehdokkaat, vuonna 1990 syntyneet Reetta Vanhanen (vihr.) ja Nelli Nurminen (sd.) saivat Helsingissä ensikertalaisiksi hyvin ääniä. Heistä Reetta Vanhanen astelee yli tuhannen äänen turvin mukaan kuntapolitiikkaan. Myös kuntavaalien iäkkäin lääkäriehdokas, Kokoomuksen Sirpa Asko-Seljavaara jatkaa työtään Helsingin kaupunginvaltuutettuna.
Tiedot on koottu maanantaina aamupäivällä, ja niitä täydennetään tarvittaessa. Tarkistuslaskennan tulokset valmistuvat keskiviikkona.
Kokoomus sai eniten lääkäriedustajia
KOKOOMUS
38 valitaan
16 ei
12 varasijalla
KESKUSTA
16 valitaan
9 ei
11 varasijalla
VASEMMISTOLIITTO
12 valitaan
2 ei
KRISTILLISDEMOKRAATIT
11 valitaan
15 ei
5 varasijalla
VIHREÄT
12 valitaan
11 ei
4 varasijalla
SDP
8 valitaan
7 ei
3 varasijalla
PERUSSUOMALAISET
4 valitaan
6 ei
1 varasijalla
RKP
3 valitaan
3 ei
5 varasijalla
Tässä ovat lääkäriehdokkaiden tulokset puolueittain:
KOKOOMUS
VALITAAN:
ESPOO: Mia Laiho, LT, erikoislääkäri (1969)
Markus Torkki, LT, ylilääkäri, kaupunginhallituksen pj. (1964)
FORSSA: Merja Augustin, LT, työterveyshuollon erikoislääkäri (1975)
HEINOLA: Fuat Wafin, lääkäri (1944)
HEINÄVESI: Esa Silvennoinen, lääkäri (1945)
HELSINKI: Sirpa Asko-Seljavaara, professori, kaupunginvaltuutettu (1939)
IISALMI: Pekka Taipale, erikoislääkäri, yrittäjä (1959)
JOENSUU: Matti Juhani Ketonen, lääkintöneuvos, LT, eläkeläinen (1949)
KAJAANI: Ari Toppinen, apulaisylilääkäri, kardiologi (1967)
KANGASALA: Mauri Jussila, ylilääkäri (1956)
KANGASALA: Teija Kulmala, erikoislääkäri, LT (1969)
KERAVA: Juri Linros, sisätautilääkäri (1958)
KOUVOLA: Jouko Leppänen, lääkäri, toimitusjohtaja (1958)
KUOPIO: Sari Raassina, kansanedustaja, erikoislääkäri (1963)
Olli-Pekka Ryynänen, yleislääketieteen professori (1951)
LAHTI: Kristiina Joensuu, lääketieteen tohtori, patologian erikoislääkäri (1948)
LAPPEENRANTA: Juha Kemppinen, erikoislääkäri (1962)
LOVIISA: Janne Lepola, lääkäri, yrittäjä (1965)
MIKKELI: Oskari Valtola, työterveyslääkäri (1976)
MUURAME: Ville Väyrynen, kirurgi (1975)
MYNÄMÄKI: Anna Jalkanen, neurologian erikoislääkäri (1981)
NAANTALI: Mikko Laaksonen, johtava lääkäri (1972)
NIVALA: Kaarina Pyykkönen, lääkäri (1965)
OUTOKUMPU: Matti Honkavaara, lääkäri (1950)
PUUMALA: Pentti Lautala, lääkäri, eläkeläinen (1947)
PÄLKÄNE: Rainer Zeitlin, LT, kirurgi, asiantuntijalääkäri (1956)
RAAHE: Matti Honkala, erikoislääkäri (1953)
SALO: Marjatta Hyttinen, lastenlääkäri (1946)
SIILINJÄRVI: Kari Ojala, ylilääkäri (1957)
Arttu Pöyhönen, työterveyslääkäri (1987)
SIPOO: Marja Manninen-Ollberg, geriatrian erikoislääkäri, ylilääkäri (1955)
TAIVASSALO: Pia Lahtinen, lääkäri (1967)
TURKU: Kaija Hartiala, LKT, lastenlääkäri (1954)
Pentti Huovinen, professori, erikoislääkäri (1956)
VALKEAKOSKI: Mikko Franssila, lääkäri (1985)
VESILAHTI: Ilona Leppänen, erikoislääkäri (1976)
VIHTI: Arja Uusitalo, lääketieteen tohtori, dosentti (1965)
VIRRAT: Kalevi Saloranta, ylilääkäri, eläkeläinen (1941)
VARASIJALLA:
EURAJOKI: Rauno Valovirta, eläkeläinen, lääkäri (1947)
FORSSA: Kaisu Norbäck, erikoislääkäri (1973)
HELSINKI: Maritta Hyvärinen, ylilääkäri, geriatrian erikoislääkäri (1956)
HYVINKÄÄ: Hiski Sten, lääkäri (1973)
JYVÄSKYLÄ: Sonja Aukee, lääkäri (1988)
KAUHAJOKI: Erkki Mäki, terveyskeskuslääkäri (1951)
NIVALA: Mika Kesomaa, lääkäri (1969)
PADASJOKI: Timo Talasvirta, yleislääketieteen erikoislääkäri, eläkeläinen (1949)
PARAINEN: Hanna Järvinen, lääkäri (1947)
RAASEPORI: Laura Timonen-Soivio, lasten-neurologian erikoislääkäri (1971)
SEINÄJOKI: Sami Länkimäki, LL, ensihoitolääkäri (1977)
TAMPERE: Pia Nordström, LT, kirurgian ylilääkäri (1961)
VALKEAKOSKI: Merja Kokkala, erikoislääkäri (1957)
EI:
ESPOO: Aria Yar, lääkäri, LL (1984)
HELSINKI: Katja Ivanitskiy, LL, ylilääkäri (1973)
Elisa Jokelin, lääkäri (1980)
JYVÄSKYLÄ: Jyrki Jalkanen, ylilääkäri (1959)
Hannu Wallinheimo, erikoislääkäri (1946)
KAJAANI: Markku Rönty, LL, yksityislääkäri (1950)
KOTKA: Timo Vornanen, erikoislääkäri (1947)
Aleksander Tarasov, erikoislääkäri (1958)
KOKKOLA: Matti Kuusela, sisätautien erikoislääkäri (1955)
KUOPIO: Mika Rissanen, geriatrian ja yleislääketieteen erikoislääkäri (1977)
Hannu Toppinen, lääkäri (1985)
OULU: Susanna Yli-Luukko, erikoislääkäri, vastuualuejohtaja (1963)
SALO: Emilia Thomas, lääkäri (1982)
UUSIKAUPUNKI: Jarmo Vidgren, lääkäri (1961)
ULVILA: Elina Heikkilä, radiologian erikoislääkäri (1967)
KESKUSTA
VALITAAN:
JOENSUU: Juha Mustonen, ylilääkäri (1957)
KAJAANI: Johanna Rantala, työterveyslääkäri (1965)
KIRKKONUMMI: Marjut Frantsi-Lankia, LL, asiantuntijalääkäri (1964)
KUOPIO: Antti Kivelä, apulaisylilääkäri (1966)
LAHTI: Henni Hyytiä-Ilmonen, lääkäri (sit.) (1982)
Martti Talja, kansanedustaja, erikoislääkäri (1951)
LIMINKA: Liisa Kylmänen, yleislääketieteen erikoislääkäri, ylilääkäri (1956)
LOIMAA: Jari Välimäki, ylilääkäri (1954)
MERIJÄRVI: Paula Kestilä, lääkäri (1978)
MIKKELI: Seija Kuikka, LT, erikoislääkäri (1958)
MUURAME: Harri Selänne, LKT, ylilääkäri (1953)
RAAHE: Pirkko Ahokas-Tuohinto, ylilääkäri (1950)
Pyry-Pekka Suonsivu, lääkäri (1977)
SEINÄJOKI: Pirjo Aittoniemi, terveyskeskuslääkäri (1952)
UTAJÄRVI: Anja Pinoniemi, terveyskeskuslääkäri (sit.) (1965)
YLIVIESKA: Markus Jaatinen, lääkäri, palomies (1960)
VARASIJALLA:
HELSINKI: Pekka Puska, LKT, kansanedustaja, professori (1945)
ILOMANTSI: Meri Viljamaa, terveyskeskuslääkäri (1956)
KURIKKA: Anastassia Povalisina, lääkäri (1983)
LAPPAJÄRVI: Tuomo Orava, terveyskeskuslääkäri (1965)
LEMPÄÄLÄ: Erkki Lehtomäki, lääkäri (1951)
NAKKILA: Olivera Robeva-Krasteva, lääkäri (1977)
OULU: Juho Tuominen, erikoislääkäri (1970)
PIEKSÄMÄKI: Yrjö Merikoski, radiologian ylilääkäri (1943)
PIHTIPUDAS: Eija Kiljala, terveyskeskuslääkäri, yleislääketieteen erikoislääkäri (1955)
SEINÄJOKI: Eeva Korpi-Hyövälti, eläkeläinen, lääkäri (1949)
Harri Rajakorpi, lääkäri (1961)
EI:
HELSINKI: Outi Vehviläinen, eläkeläinen, sisätautien erikoislääkäri (1950)
KAUNIAINEN: Raili Pirttimäki, eläkeläinen, johtava lääkäri (1946)
KOTKA: Petr Ivchenkov, terveyskeskuslääkäri (sit.) (1967)
KUOPIO: Antti Tapaninaho, lääketieteen tohtori (1941)
NURMIJÄRVI: Marjaana Pitkäpaasi, erikoislääkäri (sit.) (1967)
ROVANIEMI: Matti Rahtu, lääkäri (1958)
SEINÄJOKI: Timo Rajala, terveyskeskuslääkäri (1969)
TAMPERE: Reijo Laitinen, psykiatrian erikoislääkäri (1947)
Juha Karvonen: lääkäri, agronomi (1943)
VASEMMISTOLIITTO
VALITAAN:
ESPOO: Jaana Wessman, lastenpsykiatriaan erikoistuva lääkäri (1973)
KERAVA: Miila Halonen, nuorisolääkäri (1977)
LAHTI: Antti Holopainen, eläkeläinen, lääkäri (1947)
KOLARI: Jouko Räsänen, lääkäri, yrittäjä (1945)
KOTKA: Pentti Tiusanen, kirurgian erikoislääkäri (1949)
PIELAVESI: Kari Haring, lääkäri (1955)
PORI: Veijo Puhjo, erikoislääkäri (1948)
RIIHIMÄKI: Terhi Mäntymaa, terveyskeskuslääkäri (1976)
RÄÄKKYLÄ: Tapio Hämäläinen, terveyskeskuslääkäri, kunnallisneuvos (1953)
SONKAJÄRVI: Tiina Niskanen, lääkäri (1981)
TURKU: Jukka Kärkkäinen, psykiatrian erikoislääkäri (1953)
VIHTI: Raine Jakka, LL, yleislääkäri, (1945)
EI:
JYVÄSKYLÄ: Kari Jokinen, psykiatri, eläkeläinen (1945)
RAUMA: Jari Valorinta, lääkäri (1963)
KRISTILLISDEMOKRAATIT
VALITAAN:
ESPOO: Kaarina Järvenpää, yleislääketieteen erikoislääkäri, kaupunginvaltuutettu (1952)
KAJAANI: Hannu Kemppainen, terveyskeskuslääkäri (sit.) (1951)
KANGASALA: Asko Nieminen, lastenlääkäri (1961)
KUOPIO: Björn Cederberg työterveyslääkäri, pastori (1954)
LAHTI: Leena Kaartinen, lääkäri, kaupunginvaltuutettu (1942)
LAPPEENRANTA: Juha Rantalainen, lääkäri, lehtori (1949)
LAUKAA: Aira Korhonen, asiantuntijaylilääkäri, geriatri (1953)
RIIHIMÄKI: Päivi Räsänen, kansanedustaja, lääkäri (1959)
TAMPERE: Sari Tanus, erikoislääkäri, kansanedustaja (1964)
VANTAA: Tiina Tuomela, lastentautien erikoislääkäri, LKT (1960)
ÄHTÄRI: Heidi Keisala, terveyskeskuslääkäri (1978)
VARASIJALLA:
LAPPEENRANTA: Antti Jarva, lääkäri (1956)
OULU: Juha Richter, lääkäri (1989)
PORI: Marketta Juntunen, LT, lastenlääkäri (1950)
RAUMA: Jaakko Ylinaatu, lääkäri (sit.) (1952)
SOINI: Arja Lassila, johtava lääkäri (sit.) (1973)
EI:
KUOPIO: Ari Asikainen, erikoislääkäri (1964)
ESPOO: Jussi Leinonen, lääkäri, tutkija (1983)
ESPOO: Kristiina Vuorinen, erikoislääkäri (1963)
HELSINKI: Kaija Lehtinen, lääkäri, yrittäjä (sit.) (1948)
HELSINKI: Karoliina Topelius, lääkäri (1976)
KAARINA: Markku Ilus, yleislääketieteen erikoislääkäri (1944)
KUOPIO: Janne Porkola, lääkäri (1985)
LOHJA: Pentti Klefström, syöpätautien erikoislääkäri, LKT (1940)
PIETARSAARI: Sture Nyholm, lääkäri (1950)
PIRKKALA: Ritva Kangasniemi, psykiatrian erikoislääkäri (1954)
SEINÄJOKI: Ulla Tulisalo, psykiatrian erikoislääkäri, eläkeläinen (1952)
TUUSULA: Anneli Ignatius, lääkäri (sit.) (1962)
TUUSULA: Ilkka Seppälä, lääkäri (1945)
VAASA: Anna-Liisa Punto, terveyskeskuslääkäri (1978)
VANTAA: Marja Salonius, työterveyshuollon erikoislääkäri (1949)
VIHREÄT
VALITAAN:
ESPOO: Helka Hosia, erikoislääkäri, lääketieteen tohtori (1977)
HELSINKI: Kati Juva, dosentti, erikoislääkäri (1958)
Reetta Vanhanen, lääkäri (1990)
HÄMEENLINNA: Mirka Soinikoski, erikoislääkäri (1975)
LIETO: Birgitta Ristolainen, lääkäri, yrittäjä (1967)
KAARINA: Outi Wegelius, lastenpsykiatrian erikoislääkäri (1966)
KANGASALA: Sonja Koto, lääkäri (1985)
KANKAANPÄÄ: Irmeli Elomaa, lääkäri (1949)
KUOPIO: Marja Berg, LT, yrittäjä (1958)
KOKKOLA: Hanna Cygnel, lääkäri (1983)
TAMMELA: Jan Löfstedt, yleislääketieteen erikoislääkäri (1960)
TAMPERE: Maija Kajan, gynekologi (1953)
VARASIJALLA:
ESPOO: Naina Rajani, terveyskeskuslääkäri (1980)
HELSINKI: Minerva Krohn, kaupunginvaltuutettu, ylilääkäri (1967)
MASKU: Armi Vihervaara, lääkäri (1978)
TAMPERE: Vesa Eskola, LT, lastenlääkäri (1967)
EI:
ESPOO: Mika Soininen, lastenpsykiatri (1966)
EURA: Tami Siren, terveyskeskuslääkäri (1973)
HÄMEENLINNA: Martin Purdy, yleiskirurgian ja vatsakirurgian erikoislääkäri (1953)
KIRKKONUMMI: Tero Kovala, osastonylilääkäri, dosentti (1956)
Pekka Rantanen, LT, johtajaylilääkäri (1957)
NOKIA: Iiro Kilpikari, LKT, lääkäri (1945)
OULU: Outi Kuismin, LT, erikoislääkäri (1975)
PORI: Ari Sulin, kehitysvammalääkäri (1946)
Anna Jurvelin, lääkäri (1986)
Petri Karvonen, lääkäri (1954)
TURKU: Tommi Väyrynen, ylilääkäri, psykoterapeutti (1978)
SDP
VALITAAN:
HELSINKI: Ilkka Taipale, lääkäri (1942)
KAJAANI: Pertti Varimo, lastentautien erikois-lääkäri (1949)
KEURUU: Markku Puro, lääkäri (1950)
PIRKKALA: Pirkko Ranki, lääkäri (sit.) (1949)
RAISIO: Anneli Kivijärvi, LKT, erikoislääkäri (1951)
ROVANIEMI: Antti Liikkanen, erikoislääkäri (1946)
RUOKOLAHTI: Timo Salmisaari, sote-konsultti, psykiatrian erikoislääkäri (1962)
SIILINJÄRVI: Pirjo Niemitz, yleislääketieteen erikoislääkäri (1955)
VARASIJALLA:
KUOPIO: Hannu Kokki, professori (1957)
Pekka Pollari, lääkäri (1953)
ROVANIEMI: Antti Väänänen, osastonylilääkäri, PLM (sit.) (1972)
EI:
HELSINKI: Hannu Penttinen, LKT, nuorisolääkäri (1948)
Nelli Nurminen, lääketieteen kandidaatti (1990)
JYVÄSKYLÄ: Ilkka Mikkonen, lääkäri (1958)
OULU: Seppo Voutilainen, lääkäri, eläkeläinen (1946)
RISTIJÄRVI: Riitta Oikarinen, lääkäri, opiskelija (1956)
SEINÄJOKI: Matti Vuorinen, psykiatrian erikois-lääkäri (1954)
TAMPERE: Inka Rinkari, LL, erikoislääkäri (1979)
PS
VALITAAN:
HAMINA: Ari Rinne, osastonylilääkäri (1973)
JYVÄSKYLÄ: Mauno Vanhala, yleislääketieteen professori, kaupunginvaltuutettu (1949)
KUORTANE: Seppo Palomäki, nuorisopsykiatri, ylilääkäri (1961)
RAUMA: Mikko Rautalahti, lääkäri (1986)
VARASIJALLA:
SÄKYLÄ: Harri Markkula, ylilääkäri (sit.) (1965)
EI:
HELSINKI: Pekka Susimeri, LT, anestesiologian erikoislääkäri (1962)
Tamara Tuuminen, erikoislääkäri, dosentti (1956)
JUVA: Olga Markina, lääkäri (sit.) (1959)
KAUNIAINEN: Matti Soirinsuo, LL, erikoislääkäri (1949)
LOHJA: Antti Lehtniemi, työterveyshuollon erikoislääkäri, eläkeläinen (1950)
TAMPERE: Mihaela Camelia Jalaskoski, lääkäri (sit.) (1972)
RKP
VALITAAN:
KOKKOLA: Stefan Anderson, lääkäri (1953)
RAASEPORI: Karl von Smitten, professori ja kirurgi (1943)
MUSTASAARI: Michael Luther, ylilääkäri, eläkeläinen (1947)
VARASIJALLA:
HELSINKi: Laura Finne-Elonen, kaupunginvaltuutettu, terveyskeskuslääkäri (1943)
INKOO: Hans-Anders Unnérus, lääkäri, eläkeläinen (1942)
KAARINA: Mårten Kvist, dosentti, MKD (1946)
KAUNIAINEN: Jukka Louhija, johtava ylilääkäri (1961)
TURKU: Terhi Vörlund-Wallenius, terveyskeskuslääkäri (1964)
EI:
Brit Stenman, lääkäri (1944)
Sipoo: Christer Silen, silmälääkäri (1962)
Turku: Marja-Riitta Ståhlberg, dosentti, ylilääkäri, eläkeläinen (1946)
Kuva: Sami Perttilä
Artikkelia on päivitetty 10.4.2017
Keskustasta meni läpi Kuopiossa Antti Kivelä. Keskustan ehdokkaana Kuopiossa ollutta Antti Tapaninahoa ei valittu.
Vihreistä meni läpi Tammelassa Jan Löfstedt.
Artikkelia on täydennetty 11.4.2017
Kokoomuksesta meni läpi Kangasalalla Teija Kulmala.
Artikkelia on päivitetty 13.4.2017
Kokoomuksesta on varasijalla Eurajoella Rauno Valovirta.
Artikkelia on päivitetty 5.6.2017
Vihreistä meni läpi Tampereella Maija Kajan.