78739 osumaa

Yksityislääkärien yhteenliittymästäkö ratkaisu?

Yksityislääkärien yhteenliittymästäkö ratkaisu?

Sekä nuorilla alalle pyrkivillä että kokeneilla yksityislääkäreillä on samantyyppisiä ongelmia työssään, ilmenee Lääkäriliiton yksityissektorin edunvalvonnallisen työryhmän selvityksestä. Ongelmia aiheuttavat mm. oman sopimusneuvotteluaseman vaikeus ja autonomian heikentyminen sekä muiden toimijoiden voimakas tuleminen lääkärintyöhön perinteisesti kuuluvien tehtävien alueelle taloudellisen hyödyn toivossa. Myös lääkäriasemien ja eri yritysten väliset lääkäreille epäedulliset ostopalvelusopimukset sekä määräävä sanelupolitiikka työehdoista tuottivat harmia.

Kia Pelto-Vasenius

Julkaisupaikan valinta aiheuttaa päänvaivaa

Tutkijan kuukausia tai vuosia kestäneen työn tuloksen julkistaminen on usein ongelmallista. Arvostettujen lehtien hylkäysprosentti voi olla jopa 90 ja rankingissa matalammalla olevatkin hyväksyvät julkaistaviksi vain puolet lähetetyistä artikkeleista. Uusine näköaloineen Open Access (OA, avoin verkkojulkaiseminen) -julkaiseminen on yleistynyt nopeasti. Joka neljäs vuonna 2011 julkaistu vertaisarvioitu artikkeli oli jo kolme vuotta sitten saatavilla vapaasti verkossa (1).

Martti Vastamäki, Heidi Vastamäki, Liisa Hakaste

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat