78456 osumaa

Silmätaudit, mitä uutta?

Silmä on rakenteeltaan erikoinen elin. Se toimii optisena laitteena, mutta on toisaalta aivojen osa. Silmä noudattaa samoja solubiologian lakeja kuin keho yleensäkin, mutta on ainoa paikka jossa esimerkiksi hermokudosta tai prekapillaarisia verisuonia voidaan tarkkailla noninvasiivisesti. Ehkä näiden ominaisuuksien takia biolääketieteen saavutuksia on usein aikaisessa vaiheessa sovellettu nimenomaan silmien hoitoon. Esimerkkejä ovat mm. paikallispuudutus, laserit eri muodoissaan ja nyt uusimpana tulokkaana verisuonikasvutekijän (VEGF) estäjät sekä ensimmäiset kokeilut geenihoidolla.

Ilkka Immonen

Profylaktinen rytmihäiriötahdistin on tehokas riskiryhmissä

Pääosa rytmihäiriötahdistimista asennetaan vasta henkeä uhanneen rytmihäiriökohtauksen jälkeen. Satunnaistettujen tutkimusten mukaan hoito on kuitenkin hyödyllinen myös primaaripreventiossa silloin, kun sydämen pumppaustoiminta on selvästi heikentynyt. Uusi rekisteritutkimus tukee sitä käsitystä, että tämä ennakoiva hoito vähentää kuoleman vaaraa myös hieman lievempiasteisessa sydämen vajaatoiminnassa.

Juhani Airaksinen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat