78777 osumaa

Astma ja uiminen - havainnoiva tutkimus

Uimisen on todettu olevan hyvä liikuntamuoto astmalapsille. On kuitenkin herätetty epäilyjä, että heidän altistumisensa klooripitoiselle uima-allasvedelle olisi huono asia. Asiaa tutkittiin Avonin seurantatutkimuksessa Englannissa (1). Tutkijat raportoivat, että niiden lasten, jotka olivat uineet runsaasti 7 ikävuoteen mennessä, OR (vetosuhde) olla astmaatikko tutkimushetkellä oli 0,50 (95 %:n LV 0,28-0,87).

Matti Uhari

Fossiilin mietteitä

Terveisiä New Yorkista. Vietin siellä kuukauden kirjoitellen ja ihmetellen. Ihmetellen esimerkiksi miten amerikkalaiset edelleen lihovat hirvittävää vauhtia, yhä nuorempina. Myös hispanot, maahanmuuttajat, tämän kansakunnan todellinen tulevaisuus, lihoo sekin ennätysvauhtia. Lihovatko he vain assimilaation vuoksi, vaikuttaakseen isänmaallisilta? Vai tottelevatko amerikkalaista imperatiivia: See it Big? Ja omivat myös nopeasti kansallisen sokeritaudin.

Hannu Väisänen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat