78500 osumaa

Ovatko riskijuomisen rajat liian korkeita?

Alkoholin riskijuomisen rajat ovat suuntaa antavia, ja niistä on ristiriitaisia käsityksiä. Suomessa riskikulutuksen rajat ovat kansainvälisesti katsoen melko korkeat: miehillä 24 ja naisilla 16 alkoholiannosta. Yhdysvalloissa taas ajatellaan miesten riskirajaksi 14 ja naisten 7 annosta viikossa (NIAAA, National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism). Pitäisikö riskijuomisen rajoja pudottaa?

Ulla Toikkanen

Vanhuksen sekavuustilaa on vaikea hoitaa

Vanhuksen sekavuustilan satunnaistettuja, kontrolloituja hoitotutkimuksia on toistaiseksi tehty vain muutamia. Suomessa tehdyssä hoitotutkimuksessa on saatu toistaiseksi parhaita tuloksia: geriatrisella kokonaisvaltaisella arvioinnilla ja yksilöllisellä hoidolla delirium saatiin lyhenemään ja potilaiden elämänlaatu paranemaan. Kuitenkin vaikuttavuus koviin päätetapahtumiin, kuten kuolleisuuteen tai laitoksiin joutumisiin, jäi osoittamatta.

Kaisu Pitkälä

Lupaava sepsistutkimus keskeytettiin

Lupaavana pidetystä TAK-242-molekyylistä ei näytäkään olevan apua sepsiksen hillitsemiseen. Asiaa selvittänyt satunnaistettu, lumekontrolloitu ja kaksoissokkoutettu monikeskustutkimus keskeytettiin tulosten perusteella, kun vasta noin neljäsosa suunnitelluista potilaista oli rekrytoitu mukaan. Ensisijaisena tavoitteena oli selvittää TAK-242-molekyylin vaikutukset IL-6-tasoon ja toissijaisesti IL-6-tason laskun vaikutus 28 päivän kuolleisuuteen. Hypoteesina oli, että molekyyli laskee IL-6-tasoa ja siten parantaa kuolleisuutta, mutta näin ei tapahtunut.

Sanna Hoppu

Mikroskooppikuvia sepelvaltimon sisältä

Optinen koherenssitomografia (OCT) on tullut vauhdilla sepelvaltimon sisäiseen kuvantamiseen. Menetelmä antaa yhdellä alle 3 sekunnin vedolla histologisen tarkan (resoluutio 12-19 mikrometriä) kuvan kokonaisen sepelvaltimopäähaaran alueelta ulottuen noin 2 mm:n syvyyteen suonen sisäpinnalta. OCT on luotettavin menetelmä plakkirepeämien, suonen sisäisten trombien ja stenttiongelmien toteamiseen.

Juhani Airaksinen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat