78536 osumaa

Kolesterolilääkemainonnasta myrsky Yhdysvalloissa

Lääketehtaat Schering-Plough ja Merck &Co (MSD) on haastettu Yhdysvalloissa oikeuteen kuluttajasuojalain perusteella. Yhdysvaltojen kongressin komitea epäilee tehtaita kahden vuoden vitkutteluista ENHANCE-tutkimuksen tuloksien julkaisemisessa ja harhaanjohtavasta reseptilääkkeen mainonnasta yleisölle. Komitea vaatii tutkimuksen asiakirjoja ja keskustelumuistioita nähtäväkseen.

Juhana E. Idänpään-Heikkilä

Rosuvastatiinista vertailututkimus atorvastatiiniin

AstraZeneca on aloittanut rosuvastatiinia ja atorvastatiinia vertailevan kliinisen tutkimuksen. Tutkimuksessa on mukana 1 300 potilasta, ja siinä verrataan rosuvastatiinin 40 mg:n vuorokausiannosta 80 mg:n atorvastatiiniannokseen. Monikeskustutkimus (SATURN) kohdistuu sepelvaltimotaudin riskipotilaisiin, seuranta-aika on keskimäärin kaksi vuotta, verisuonimuutoksia seurataan suonensisäisin ultraäänitutkimuksin ja tuloksia on odotettavissa vuonna 2011.

Juhana E. Idänpään-Heikkilä

Oseltamiviirin varoitusta tarkistetaan

Influenssalääke oseltamiviiriin (Tamiflu) liitetyssä varoituksessa muistutetaan nyt myös itse influenssaan liittyvistä vakavista seurauksista. FDA:n asiantuntijapaneelin kehotuksesta varoitus toteaa nyt, että myös influenssaan voi liittyä hallusinaatioita, sekavuutta ja epänormaalia käyttäytymistä, joka voi johtaa fataaleihin seuraamuksiin. Roche lähetti äskettäin asiaa koskevan kirjeen lääkäreille Yhdysvalloissa. Jo aiemmin oseltamiviirin käyttöön on liitetty varoitus itsetuhokäyttäytymisestä ja deliriumista (SLL 2007;62:1392,4005,4646).

Juhana E. Idänpään-Heikkilä

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat