Kohtuullinenkin kofeiinimäärä voi heikentää sikiön kasvua
Kofeiinin saanti raskausaikana ylitti suosituksen noin kolmanneksella kaikista naisista ja puolella kahvinjuojista.
Tuoreen tutkimuksen mukaan kofeiinin saanti on suositeltua runsaampaa kolmasosalla raskaana olevista. Jo kohtuulliseenkin kofeiinin saantiin alkuraskauden aikana liittyi kohonnut riski vastasyntyneen pienipainoisuuteen raskausviikkoihin nähden. Kofeiini saatiin pääosin kahvista.
– Raskausajan kofeiinisuosituksen noudattaminen on tärkeää. Alkuraskaus on sikiön kehityksen kannalta erityisen herkkää aikaa, joten jo raskautta suunnittelevat tarvitsevat käytännönläheistä tietoa ja ohjausta kofeiinia sisältävien elintarvikkeiden maltillisesta käytöstä, sanoo ravitsemusterapeutti Anni Kukkonen tiedotteessa.
Kukkonen selvitti väitöskirjassaan Kuopion syntymäkohorttitutkimukseen (KuBiCo) osallistuneiden naisten kofeiinin saantia raskausaikana ja sen yhteyttä äidin ja lapsen terveyteen.
Alkuraskaudessa yhteys alhaiseen painoon
Suositeltu kofeiinin saannin yläraja raskausaikana on 200 milligrammaa vuorokaudessa. Kaksi desilitraa kahvia sisältää kofeiinia noin 160 milligrammaa.
Tutkimuksessa kofeiinin saanti raskausaikana ylitti suosituksen noin kolmanneksella kaikista odottajista ja puolella kahvinjuojista. Alkuraskauden kofeiinin saannilla todettiin yhteys vastasyntyneen pieneen painoon raskausviikkoihin nähden. Suosituksen ylittävä sekä jo kohtuullinenkin, 51–200 milligramman saanti vuorokaudessa oli yhteydessä pienipainoisuuden riskiin.
Aiemmissakin tutkimuksissa raskausajan runsas kofeiinin saanti on yhdistetty muun muassa keskenmenoriskiin ja sikiön kasvuhäiriöihin. Nykyistä raskausaikaisen kofeiinin käytön turvarajaa onkin kyseenalaistettu sikiön mahdollisiin riskeihin vedoten.
Energiajuomia ei suositella lainkaan raskaana oleville, ja niitä käyttikin raskausaikana vain kolme prosenttia odottajista.
– Kolajuomien merkitystä raskausdiabeteksen riskitekijänä on tutkittava vielä lisää, mutta tämän tutkimuksen valossa niitäkin on hyvä käyttää raskausaikana mahdollisimman vähän, Kukkonen toteaa.
Tutkimukseen osallistui Kuopion yliopistollisessa sairaalassa synnyttäviä naisia ja heille syntyviä lapsia. Ruokavaliota ja kofeiinin saantia kartoitettiin kyselyillä. Sikiöajan kofeiinialtistusta mitattiin vastasyntyneiden hiusnäytteistä korkean erotuskyvyn massaspektrometrialla (HRMS).




