78107 osumaa

Strejken fortsätter - enigheten ökar

Läkarförbundets strejk har då detta nummer utkommer redan pågått närmare tio veckor. Konflikten är således ovanligt utdragen. Riksförlikningsmannens medlingsförslag var helt otillräckligt vad lönenivån beträffar. Förbundets styrelse ansåg det därför onödigt att behandla förslaget på nytt i förbundets fullmäktige. Styrelsens beslut att förkasta medlingsförslaget gavs offentlighet redan före fullmäktigemötet och beslutet meddelades fullmäktige för kännedom.

Heikki Pälve

Ikäihmisten asioille neuvottelukunta

Sosiaali- ja terveysministeriön yhteyteen perustettu vanhus- ja eläkeläisasioiden neuvottelukunta on aloittanut toimintansa. Neuvottelukunnan tehtävänä on toimia yhdyssiteenä ja keskustelufoorumina vanhus- ja eläkeasioihin vaikuttavien tahojen välillä sekä aloitteentekijänä mm. vanhus- ja eläkeläisväestön toimeentuloturvaa ja elinoloja koskevissa kysymyksissä. Neuvottelukunta on jakautunut eläkeryhmään ja palveluryhmään.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat