Lehti 37-38: Alkuperäistutkimus Suom Lääkäril 2023;78:e36142, www.laakarilehti.fi/e36142

Lapsen astmalääkehoidon toteutuminen riippuu perhetaustasta

Lähtökohdat Lasten sitoutuminen astmalääkitykseen on aiemman tutkimuksen perusteella heikkoa. Selvitimme, miten perheen ominaisuudet ennustavat astmalääkitykseen sitoutumista.

Menetelmät Tilastokeskuksen sekä Kelan rekistereistä poimittiin kaikki vuosina 1995–2017 astmalääkkeiden erityiskorvausoikeuden saaneet 1–13-vuotiaat lapset (n = 80 167). Sitoutumista mitattiin korvausoikeutta seuraavana kalenterivuonna hoitavien astmalääkkeiden ostokertoina (vähintään 3 ostokertaa/vuosi) ja hoitavien astmalääkeostojen osuutena kaikista ostetuista ­astmalääkeostoista (vähintään 50 % kaikista ostoista). Analyyseihin käytettiin Poisson-regressiota.

Tulokset Hoitoon sitoutuneita oli hoitavien lääkkeiden ostokertoina mitattuna 56 % ja hoitavien lääkkeiden osuutena mitattuna 92 % lapsista. Sitoutuneiden osuus kasvoi vuosina 1996–2018. Sitoutuminen oli heikointa vieraskielisissä perheissä ja matalasti koulutettujen vanhempien lapsilla.

Päätelmät Suomalaislasten sitoutuminen astmalääkitykseen on parantunut, mutta on yhä heikkoa. Hoito ei myöskään toteudu tasa-arvoisesti: matalasti koulutettujen ja vieraskielisten perheiden lasten hoitoon tulisi kiinnittää erityistä huomiota.

Nina JokirinneHeta MoustgaardElina HiltunenPekka Martikainen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat