Lehti 45: Liitto toi­mii 45/2009 vsk 64 s. 3881

Jäseniä työryhmiin ja päivitetty suositus

Hallitus nimesi Lääkäriliiton uuden strategian valmistelua varten strategiatyöryhmän. Ryhmän tehtävänä on valmistella asioita valtuuskunnan ja hallituksen käsiteltäväksi. Strategiatyöryhmään nimettiin Timo Kaukonen, Heikki Pälve, Mikko Nenonen, Jaana Puhakka ja Jaana Heinonen. Strategiaprosessiin liittyen tänä syksynä tehdään sidosryhmähaastatteluja sekä toimintaympäristöanalyysi. Varsinainen strategiatyö tehdään ensi vuonna.

Max Oker-Blom -palkinto jaetaan myös ensi vuonna. Tunnustuspalkintotyöryhmän puheenjohtajaksi hallitus nimesi Kari Pylkkäsen ja jäseniksi Helena Nukarin, Kati Myllymäen, Jaakko Karvosen, Anne-Maj Aunulan ja Jaana Heinosen, joka toimii työryhmän sihteerinä. Hallitus päätti, että palkinto on arvoltaan 10 >000 euroa.

Hallitus nimesi Jan Valkilan Vaasan ja Ahvenanmaan alueiden aluepäälliköksi 31.8.2010 saakka. Valkila toimii tehtävää hoitavan Anders Sjöholmin sijaisena. Valkila toimii edelleen myös Tampereen läntisen alueen aluepäällikkönä.

Hallitus hyväksyi päivitetyn Lääkärin vastaanoton laatu -suosituksen. Ohjetta suositellaan sovellettavaksi kaikkeen vastaanottotoimintaan riippumatta lääkärin koulutuksesta tai organisaatiosta.

Lue myös

Kymmenen vuoden takaiset ohjeet päivitettiin osana lääkärin ammatillisen pätevyyden kehittämistä, joka on annettu yksityissektorivaliokunnan tehtäväksi.

- Suositus on tehty etenkin nuoria lääkäreitä ajatellen. Kokeneille lääkäreille ohjeen asiat ovat varmasti itsestäänselviä. Olisi toivottavaa, että opiskelijat lukisivat ohjeet jo opintojen loppuvaiheessa, yksityissektorivaliokunnan puheenjohtaja Marjut Laurikka-Routti sanoo.

Vastaanoton laatu -suositus: www.laakariliitto.fi/jasen > Edunvalvonta > Suositukset

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030