Leena Pasanen
Vuoden ulkosuomalaiseksi
Lähetyslääkäri Leena Pasanen sai tunnustuksen merkittävän humanitaarisen uran alallaan tehneenä ulkosuomalaisena. Valinnalla haluttiin nostaa esille myös suomalaisten lääkäreiden kehitysmaissa tekemä erittäin tärkeä työ.
Ulkosuomalaisten etujärjestö Suomi-Seura ry valitsi lähetyslääkäri Leena Pasasen Vuoden ulkosuomalaiseksi 2009 elokuun puolivälissä.
Tällä hetkellä Oulun yliopistosta vuonna 1974 lääketieteen lisensiaatiksi ja vuonna 1980 lastentautien erikoislääkäriksi valmistunut Pasanen työskentelee kymmenen päivää viikossa aids-orpokotiprojektissa Mufindin alueella Etelä-Tansaniassa.
- Projektissa yhdistyy pitkäaikainen unelmani yhdistää rikkaat länsimaalaiset ja köyhät afrikkalaiset. Joku upporikas amerikkalainen voi ostaa esimerkiksi bussin alueelle ja joku toinen voi tukea aluetta jollain muulla tapaa. Ihmiset Mufindissa ovat niin köyhiä, etten ole ikinä nähnyt, vuodesta 1981 Tansaniassa työskennellyt Pasanen sanoo.
Ilembulassa asuvan Pasasen mukaan suomalaisilta lääkäreiltä löytyy kiitettävästi innokkuutta työskennellä kehitysmaissa.
- Esimerkiksi Ilembulaan on enemmän tulijoita kuin lääkäreitä mahtuisi. Keväällä sairaalassa työskenteli viitisen lääkäriä ja syksyksi on tulossa useampi. Työ kiinnostaa sekä nuoria lääkäreitä että konkareita.
Aids edelleen pahin uhka
Pasasen mukaan aids on edelleen suurin uhka tansanialaisten lasten hyvinvoinnille. Tietoisuus aidsista lisääntyy Pasasen mukaan jatkuvasti, mutta silti valistustyö on taistelua vahvoja uskomuksia vastaan.
- Puskakylissä ajatellaan, että vaimon raskausajasta lähtien kaksi vuotta on tarpeen olla selibaatissa. Samaan aikaan miehen uskotaan sairastuvan, jollei hän harrasta seksiä. Yritämme jatkuvasti murtaa tabuja, jotka vaikeuttavat valistusta.
- Valistus ja avoimuus ovat edelleen ainoat auttamiskeinot aidsia vastaan. Ja onneksi aids-lääkkeet ovat tulleet avuksemme. Tällä hetkellä 3000 ihmistä saa ilmaiset aids-lääkkeet Ilembulassa, joka on nykyisin Tansanian pahin aids-alue.
Ilembulassa kannetaan huolta myös sairaalan tulevaisuudesta. Sairaala on kaatumassa taloudellisiin vaikeuksiin, jollei sitä hyväksytä valtion aluesairaalaksi. Maailmanpankin velkahelpotus toi apua vain valtion sairaaloille.