Speksi-illan hulvaton aikamatka Brysselistä Karibialle
Lääkärien kulttuuripäivät saivat räväkän avauksen Satakunta-talon speksi-illassa Helsingissä viime perjantaina. Etelä-Karjalan lääkärit, Tampereen medisiinarit, Thorax ja LKS tykittivät ilmaan sellaisen ilotulituksen, että naurussa oli pitelemistä.
Brysselin byrokraatit saivat kuulla kunniansa Etelä-Karjalan lääkäreiden näytelmässä Direktiivejä, direktiivejä: "Kaikki hoituu Brysselissä, siellä herrat suuret, tärkeät, osaavat käyttää keskusjärkeä". Näyttämö muuttui poliklinikaksi, jonne saapui hoiperrellen laitapuolen kulkija Antti Lötjönen. Hän vaati kaikkia direktiivin mukaisia hoitopalveluja, mutta hoitaja vakuutti, että kaikki tarvittavat tutkimukset on jo tehty. Siitäkös Antti suuttui ja alkoi riehua. Rauhoituttuaan hieman Antti meni torille ja löysi maljakossa asuvan direktiivikeijun. Byrokratian salat alkoivat selvitä vähitellen keijun taikasauvan avulla.
Imatralainen teatterin monitoiminainen Marja Estola-Partanen paitsi kirjoitti näytelmän, myös ohjasi, näytteli ja lauloi. Hänen mukaansa aiheita näytelmiin on helppo löytää lääkärin arjesta.
- Johtajat istuvat norsunluutorneissa ja antavat meille direktiivejä. Me vingumme, että on tyhmää tehdä näin. Raskasta arkista työtä jaksaa tehdä helpommin silloin, kun näkee asioiden koomiset puolet ja kirjoittaa niistä näytelmän. Meillä on tosi hyvä teatteriporukka, sanoi Marja Estola-Partanen.
Jotakin vanhaa, jotakin uutta...
Yleisö pääsi aikamatkalle 1600-luvun Karibialle, Port Royalin satamakaupunkiin Thoraxin kyydissä. Maaliskuinen Helsinki jäi kauas taakse, kun saavuimme Karibian lämpöön, keskelle brittien ja merirosvojen poliittisia juonitteluja. Saarta hallussaan pitävät britit olivat vaikeuksissa, koska monet muut maat havittelivat saaren herruutta itselleen. Britit solmivat liiton merirosvojen kanssa turvatakseen puolustuksensa.
Nyt nähty Kapteeni Mustaparta -esitys noudatti Thoraxin historiallisten speksien pitkää perinnettä. Ensimmäinen Thoraxin speksi näki päivänvalon jo vuonna 1952. Thoraxilaiset haluavat kertoa spekseissään toisenlaisen totuuden oikeista historiallisista tapahtumista.
Thoraxin tämänvuotinen voimanponnistus sai ensi-iltansa pari viikkoa sitten. Speksin ohjaaja
Kurt Grönroos
oli ensi-illan jälkeen suorastaan hurmiossa.- Olen todella tyytyväinen lopputulokseen, sillä oikeat ihmiset löytyivät kaikkiin rooleihin.
Grönroosin mielestä hauskanpito on kaiken a ja o. Hän haluaa, että ihmiset nauravat katsomossa vatsansa kipeiksi.
- Toivottavasti katsojat unohtavat ajan kulun esityksessä niin, että 3 tuntia tuntuu vartilta.
Spekseissä on tilaa myös improvisoinnille.
- Näytelmä hioutuu esityskertojen myötä aina paremmaksi. Keksitään, että hei, tehdäänkin tämä juttu nyt näin. Katsojat huutavat jostakin pitäessään "omstart, uusiksi". Tällöin näyttelijät improvisoivat saman kohdan entistä hauskemmin. On hienoa huomata, kuinka monet näyttelijät pystyvät sekunnissa tajuamaan, että asian voi ilmaista aivan toisella tavalla.
Ilmassa rakkautta ja anarkiaa
LKS kyyditsi meidät takaisin Helsinkiin ja nykyaikaan. Kohtaukset Rakkautta ja anarkiaa -nimisestä 20-vuotisjuhlaspeksistä veivät meidät televisioon, juontajien, tuottajien ja TV-shoppien ihmemaahan. Saimme myös esimakua Euroviisuista, kun lavan otti haltuunsa Saksan euroviisuedustaja
Helmut
railakkaalla esityksellään.- Juhlaspeksissä tarjotaan yleisölle LKS:n historian herkullisimpia paloja. Ylipäänsä speksien tavoitteena on käsitellä draaman ja huumorin keinoin kaikkia lääkäreitä koskettavia asioita. Parhaat jutut syntyvät arjen ristiriidoista, juhlaspeksin ohjannut