Lehti 46: Liitto toi­mii 46/2009 vsk 64 s. 3973

"Ylöspäin ei mennä harppauksin"

Heidi Mäenpää

Yhteiskuntatieteiden tohtorin Sami Borgin mukaan äänestysprosentin nousu Lääkäriliiton valtuuskunnan vaalissa on myönteistä kolmien edellisten laskusuuntaisten vaalien jälkeen. Hän uskoo nousua kiidättäneen ainakin uuden ryhmän asettuminen ehdolle sekä uudenlainen, runsas vaaliviestintä.

Nousun suuruus 1,2 prosenttiyksikköä muistuttaa Borgin mukaan yleisiä vaaleja.

- Ylöspäin ei mennä harppauksin. Pysyvänä suuntana se vaatii pitkäjänteistä työtä, Borg sanoo.

Borg on vahva sähköisen äänestyksen kannattaja ja kokeilisi sähköistä äänestämistä myös ammattiliiton vaaleissa.

- Ammattiliiton vaalissa äänestysprosentti voisi nousta hieman sähköisen järjestelmän helppouden vuoksi.

Sähköisen järjestelmän luotettavuuteen hänellä on vahva usko.

Lue myös

- Väärinkäytön mahdollisuudesta on tehty iso mörkö. Olen vakuuttunut, että sähköinen äänestäminen on täysin turvallista. Hoitavathan ihmiset jo pankkiasiansakin sähköisesti. En näe yhtäkään järkevää syytä vastustaa sähköistä äänestämistä ja toivon, että sitä kehitettäisiin, Borg sanoo.

Hän on ehdottanut, että yleisissä vaaleissa luovuttaisiin ennakkoäänestyksen ja varsinaisen vaalipäivän väliin jäävistä päivistä. Se edellyttäisi siirtymistä sähköiseen äänestämiseen, koska nykyisin päivät tarvitaan tietojen siirtämiseen äänestyspäivän vaaliluetteloihin.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030