Hallituksen lakiesitys vähentäisi aseen ostajien lääkärikäyntejä
Lääkärin arvio aseenkantoluvan hakijan kelpoisuudesta vaihtuisi hallituksen lakiesityksessä ainakin osin persoonallisuustestin tekemiseksi. Lääkärille esitetään myös oikeutta, mutta ei velvollisuutta ilmoittaa poliisille aseenkantajiksi sopimattomista henkilöistä.
Lakiesitys on vielä alkuvaiheissaan. Sitä käsiteltiin eduskunnan lähetekeskustelussa torstaina. Seuraavaksi se etenee valiokuntakäsittelyyn ja lausuntokierrokselle.
Lakiesityksessä lääkäreiden nykyinen velvollisuus arvioida lupahakijan kelpoisuus aseen haltijaksi siirtyy soveltuvuustestin varaan. Se kehitettäisiin puolustusvoimien asevelvollisten testaukseen käytettävästä testistä.
Soveltuvuustesti olisi pakollinen kaikille aseluvan hakijoille. Testin perusteella hakijalta voitaisiin pyytää lisäselvityksiä, kuten esimerkiksi lääkärintodistus.
– On syytä muistaa, että vastuu on aina poliisilla. Se ei koskaan siirry terveysviranomaiselle, se ei siirry lääkärille. Lyhyellä arvioinnilla ei varmaankaan lääkäri pysty täyttä skannausta kenenkään meidän pääkoppaamme tekemään, se ei ole myöskään tarkoitus, sisäasiainministeri Anne Holmund totesi torstaina.
Juha-Pekka Honkanen