Huumetilanne on onnistuttu tasaannuttamaan
Nuorten huumekokeilut ovat vähentyneet, huumerikosten määrä on pysynyt ennallaan ja HIV-tartunnat ovat kääntyneet laskuun, todetaan Huumausainepolitiikan kertomuksessa vuodelta 2008.
Huumeiden käyttö ja haitat lisääntyivät 1990-luvun ns. toisessa huumeaallossa, mutta 2000-luvulla tilanne on vakiintunut. Kertomuksessa korostetaan Suomen huumausainepolitiikan tuloksellisuutta kansainvälisessä vertailussa. Meillä on mm. pystytty toteuttamaan haittojen vähentämiseen tähtääviä toimenpiteitä, kuten matalan kynnyksen terveysneuvontapalveluja, luopumatta kuitenkaan rajoittavasta huumausainepolitiikasta.
Onnistunut politiikka näkyy mm. ruiskuhuumeiden kautta saatujen HIV-tartuntojen tilastoissa: niiden osuus todetuista HIV-tartunnoista on viime vuosina ollut vain 5–6 %. Vuosituhannen vaihteessa näitä tartuntoja oli vähintään yhtä paljon kuin seksissä saatuja, pahimpana vuonna 85. Viime vuonna ruiskuhuumeiden kautta tartunnan saaneita oli vain 7. Kaiken kaikkiaankin uusien HIV-tartuntojen määrä on kääntynyt laskuun.
Uutena kehittämiskohteena on alkamassa yhteistyön tiivistäminen yksityisen turva-alan henkilöstön ja sosiaali- ja terveystoimen välillä päihdeongelmaisten auttamiseksi. Tuoreessa Tesso-lehdessä sosiaalineuvos Tapani Sarvanti toteaa, että kun vartijat poistavat narkkarit ja pultsarit ostoskeskuksista, heidän tulisi myös huolehtia jatkotoimista.
Marianne Jansson