78792 osumaa

Trombosytoosi avohoitopneumoniassa on huonon ennusteen merkki

Avohoitopneumoniapotilaan trombosytoosi kasvatti espanjalaistutkimuksessa 30 päivän kuolleisuuden 2,7-kertaiseksi. Lisäksi trombosytoosi lisää pleuranesteilyn ja empyeeman riskiä. Kun pneumoniapotilaalla on sekä trombosytopenia että trombosytoosi, ennuste huononee, sairaalahoito pitkittyy ja uudet sairaalahoidot lisääntyvät. Trombosytopenian on jo aiemmin tiedetty liittyvän vaikeaan sepsikseen, septiseen sokkiin, hengityskonehoitoon ja tehohoitoon.

Heikki Ekroos

Lääkäri sairaana työssä

Lääkärien tiedetään työskentelevän myös sairaana ollessaan. Suomessa julkisen terveydenhuollon palveluksessa olevat lääkärit saavat palkkaa sairauspäiviltäkin. Siksi voisi olettaa heidän jäävän sairastuessaan kotiin. Tutkimuksen tavoitteena oli selvittää, kuinka suuri osuus lääkäreistä oli ­työskennellyt sairaana joskus tai viimeksi kuluneen vuoden aikana, millaisia oireita heillä oli ollut viimeisimmän sairauden aikana ja miksi he työskentelivät sairaana.

Eliisa Mäenpää, Irma Virjo

Statiinit vähentävät syöpäpotilaiden kuolemanvaaraa?

Statiinit näyttivät vähentävän syöpää sairastavien kuoleman vaaraa noin 15 %. Koko Tanskan väestöön (yli 40 v) kohdistuneessa rekisteritutkimuksessa vuosilta 1995-2007 statiineja oli käyttänyt ennen syöpädiagnoosia 18 700 potilasta ja niitä ei ollut käyttänyt 277 200. Statiinien annoksilla ei näyttänyt olevan merkitystä. Vilkkaasti lisääntyvät syöpäsolut tarvitsevat mm. solukalvojen rakentamiseen ja ylläpitoon kolesterolia ja sen niukkuus saattaisi vähentää syöpäsolujen lisääntymistä. Tutkimuksessa ei selvitetty tupakoinnin tai syövän hoidon ja levinneisyyden merkitystä tai mahdollisuutta, että statiinien käyttäjät huolehtivat tavallista paremmin terveydestään.

Juhana E. Idänpään-Heikkilä

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat