Paksu- ja peräsuolisyövän ilmaantuvuus kasvaa alle 50-vuotiailla
Lähtökohdat Selvitimme alle 50-vuotiaiden paksu- ja peräsuolisyövän ilmaantuvuutta Suomessa vuosina 1970–2019.
Menetelmät Ilmaantuvuuden muutosta arvioitiin tilastollisella Poisson-regressiomallilla ja muutospisteanalyysillä.
Tulokset Paksu- ja peräsuolisyövän ikävakioitu ilmaantuvuus alle 50-vuotiailla on kasvanut tasaisesti niin miehillä (1,25 % vuodessa, 95 %:n luottamusväli 1,00–1,50 %) kuin naisillakin (0,98 % vuodessa, 95 %:n luottamusväli 0,75–1,21 %). Alle 50-vuotiaiden uusien syöpien keskimääräinen vuosittainen määrä on lähes kaksinkertaistunut vuosien 1970–1979 (miehet 45,9/v ja naiset 56,8/v) ja 2010–2019 (88,4/v ja 90,6/v) välillä. Alle 50-vuotiaiden osuus kaikenikäisten uusista tapauksista on miehillä puolittunut (10,2 ja 5,2 %) ja naisilla pienentynyt kolmanneksella (9,2 ja 6,0 %).
Päätelmät Suolistosyövän ilmaantuvuus alle 50-vuotiailla miehillä ja naisilla kasvaa Suomessa nopeammin kuin yli 50-vuotiailla. Nuorten potilaiden osuus uusista suolistosyöpäpotilaista kuitenkin pienenee väestön vanhetessa. Ilmaantuvuuden kasvua nuorilla selittänevät suurelta osin elintapojen muutoksiin liittyvät tekijät.
Kirjaudu sisään
Pääset lukemaan artikkelin, kun kirjaudut sisään Fimnet-tunnuksillasi. Kirjautuminen pysyy voimassa, jos et erikseen kirjaudu ulos sivulta laitteellasi. Jos luet lehteä yhteisessä käytössä olevalla koneella, muista myös kirjautua ulos sivustolta.
Lääkärilehti on Lääkäriliiton jäsenetu. Jos sinulla ei vielä ole jäsenen Fimnet-tunnuksia tai olet unohtanut salasanasi, hanki ne tästä.



