78127 osumaa

Duloksetiini ja serotoniinioireyhtymä

Australian lääkevalvontaviranomainen (TGA) on saanut ilmoituksia potilaista, joilla serotoniinin (5-HT) ja noradrenaliinin (NA) takaisinoton estäjän duloksetiinin (Cymbalta, Lilly) käyttöön yksin tai yhdessä muiden serotonergisten lääkkeiden kanssa on liittynyt serotoniinioireyhtymä. Oireisto on ilmaantunut jo hoitoannoksilla ja joskus 1-2 vuorokauden kuluessa hoidon aloituksesta. Paitsi masennustilojen, ahdistuneisuushäiriön tai diabetekseen liittyvän perifeerisen neuropatiakivun hoitoon duloksetiini on hyväksytty toisella kauppanimellä Yentreve (Lilly) virtsankarkailun hoitoon.

Juhana E. Idänpään-Heikkilä

Lääkkeiden aiheuttamat läppäsairaudet

Lancet on julkaissut katsauksen lääkkeistä, jotka ovat aiheuttaneet sydämen läppäsairauksia. Haitta todettiin 1960-luvulla, kun metysergidiä ja ergotamiinia käytettiin migreenin ehkäisyssä. Sen jälkeen läppäsairauksia todettiin ruokahalua hillitsevien fenfluramiinin ja deksfenfluramiinin käytön yhteydessä sekä Parkinsonin taudin pergolidini- ja kabergoliinihoidon aiheuttamina. Tuorein havainto on tehty metyleenidioksimetamfetamiinin (MDMA) väärinkäyttäjillä. Lääkkeen annos ja käytön pituus vaikuttavat vaurion syntyyn. Vaurion oletetaan kehittyvän, kun dopamiinin agonistit aktivoivat 5-HT2B-reseptorin, jolloin G-proteiinit vapautuvat ja lisäävät kasvutekijä B:n aktiivisuutta, mikä johtaa solujen lisäkasvuun ja läppäsairauteen. Katsaus kehottaa tutkimaan kaikkien serotoniinijärjestelmään vaikuttavien uusien aineiden mahdolliset sydänhaitat, ennen kuin aineet hyväksytään lääkkeelliseen käyttöön.

Juhana E. Idänpään-Heikkilä

Nettipornosta arkiseen seksiin - opiskelija tarvitsee monipuolista tietoa

Käytännön vastaanottotyö Ylioppilaiden terveydenhoitosäätiössä on osoittanut, että nuorten aikuisten seksuaaliterveyden palvelutarpeet ovat suuret ja vaativat hoitohenkilöstöltä monipuolista tietotaitoa. Vuosi 2008 olikin säätiöllä seksuaaliterveyden teemavuosi. Tuolloin nousi esiin peruskoulutuksen tarve, joka otettiin huomioon järjestämällä terveysasemakohtaisia moniammatillisia koulutuksia.

Marjo Kokko, Aira Virtala

Uusi kehitysyhteistyöopas antaa tukea vaativiin tehtäviin

Suomen Lääkäriliitto on tehnyt pitkään kehitysyhteistyötä tukemalla kehitysmaiden lääkäriliittojen toimintaa sekä lääkärien ja lääketieteen opiskelijoiden mahdollisuuksia hankkia alan koulutusta. Tietoja kehitysyhteistyötehtävistä saa muun muassa verkkoon juuri päivitetystä Lääkäriksi kehitysyhteistyöhön -oppaasta.

Heidi Mäenpää .Des Suomen Lääkäriliitto, Kehitysyhteistyö

in memoriam: Mikko Simolin 14.6.1983-10.5.2009

Lääketieteen kandidaatti, tekniikan ylioppilas Mikko Simolin kuoli äkillisesti Helsingissä 10.5.2009. Hän oli kotoisin Hämeenlinnasta, ja lentokoneista kiinnostuneena hän suoritti asepalveluksensa Ilmavoimien teknillisessä koulussa. Pääkaupunkiseudulle Mikko muutti opiskelemaan teknillistä fysiikkaa vuonna 2003. Lääketieteen opinnot hän aloitti Helsingissä seuraavana vuonna Cursus Intrepiduksella, ja keväällä 2005 hän aloitti opintojen ohella aorttaläpän ahtaumaan liittyvän väitöskirjatutkimuksen Wihurin tutkimuslaitoksessa. Lääkärin töihin Mikko ehti perehtyä sisätautien, neurologian ja päivystyksen merkeissä Hämeenlinnassa, Mikkelissä, Kotkassa, Vaasassa ja Helsingissä, Marian sairaalassa.

Suvi Syväranta, Satu Helske, Petri Kovanen, Timi Laitinen, Mikko Mäyränpää, Peter Niemi, Mikko Nyman

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat