20915 osumaa

Autismi yhteydessä liikenteen päästöihin

Lukuisat tutkimukset viittaavat siihen, että autististen häiriöiden esiintyvyys väestössä on lisääntynyt. Näille häiriöille on luonteenomaista kommunikaation ja sosiaalisen vuorovaikutuksen puutteellisuus sekä kiinnostuksen kohteiden niukkuus. Autismin lisääntymistä on selitetty toisaalta diagnostiikan muutoksilla, toisaalta ympäristötekijöillä. Kalifornialaistutkimuksen tavoitteena oli selvittää, onko äidin raskaudenaikainen altistuminen ja lapsen ensimmäisen elinvuoden aikainen altistuminen liikenteen päästöille yhteydessä autismiin.

Tero Taiminen

Aivosähkökäyrään perustuvat menetelmät nukutustilan syvyyden valvonnassa

Kliinisessä käytössä on useita sedaation arviointiasteikkoja, mutta ne ovat subjektiivisia luokitusmenetelmiä ja joissakin tilanteissa niiden käyttö on epävarmaa. Tehohoidossa toteutettavan sedaation aikana pyritään yleensä kevyeen sedaatioon, mutta jos potilaalla on jatkuva pitkäkestoinen kouristuskohtaus, status epilepticus, hänet nukutetaan syvään anestesiaan.

Tadeusz Musialowicz

Uusi menetelmä MRSA-bakteerin toteamiseen

Paikallisista epidemioista huolimatta MRSA-bakteerin esiintyvyys on pysynyt matalana sekä Suomessa että muissa Pohjoismaissa. Vähäinenkin epäily MRSA-tartunnasta, esimerkiksi hoito ulkomaisessa sairaalassa, johtaa laajamittaisten MRSA-näytteiden tutkimiseen ja potilaan hoitamiseen sairaalaan tullessa ns. kosketuseristyksen periaatteita noudattaen. Näitä työläitä ja henkilökuntaa rasittavia, kalliita eristystoimia joudutaan jatkamaan, kunnes kaikki potilaasta otetut MRSA-näytteet on todettu negatiivisiksi. Nykyisin käytössä olevilla menetelmillä tutkimustulosten valmistuminen kestää yleensä useampia vuorokausia.

Teppo Stenholm

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030