Lehti 19: Katsausartikkeli 19/2009 vsk 64 s. 1767 - 1771

Lääketutkimustietoa on vaikea soveltaa iäkkäisiin Esimerkkejä sydän- ja verisuonisairauksia ehkäisevästä lääkehoidosta

- Potilaita valitaan lääketutkimuksiin usein erittäin tiukoin kriteerein. Tämä vaikeuttaa tulosten yleistämistä etenkin hyvin iäkkäiden potilaiden hoitoon.

- Tautikohtainen, näyttöön perustuva hoitosuositus on kliinistä päätöksentekoa tukeva työkalu, jonka mekaaninen noudattaminen ei välttämättä palvele iäkkään ja toimintakykyään menettävän potilaan kokonaisetua.

- Valtimotapahtumia ehkäisevän lääkehoidon tulee perustua iän sijasta sydän- ja verisuonisairauksien kokonaisriskiin, potilaan toimintakykyyn, kognitiiviseen tilaan, muihin sairauksiin ja elinajanodotteeseen.

- Vaikka valtimotautien sekundaarisesta ehkäisystä iäkkäillä on hyvää näyttöä, potilaat eivät aina saa sitä lääkitystä, josta he todennäköisesti hyötyisivät. Hoito kohdistuu usein potilaisiin, joiden kokonaisriski on pieni.

- Hoitotavoitteet muuttuvat elinajanodotteen lyhetessä ja toimintakyvyn heikentyessä. Näytön puuttuessa ei ole mahdollista luoda yleispäteviä kriteereitä siitä, milloin valtimosairauksia ehkäisevän hoidon osuutta tulee vähentää iäkkäillä.

Ismo RäihäTiina Varis

Ikä on huono mittari arvioitaessa ehkäisevän lääkehoidon tarpeellisuutta. Hoitopäätösten tulee perustua iän sijasta potilaan sairastumisriskiin, toimintakykyyn, kognitiiviseen tilaan ja muihin sairauksiin. Hoitoaiheita on tärkeää punnita vaikuttavuuden näkökulmasta. Sydän- ja verisuonisairauksien…

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat