Lehti 9: Katsausartikkeli 9/2011 vsk 66 s. 735 - 738

Pillerikö puukon paikalle primaarisen hyperparatyreoosin hoidossa?

- Lisäkilpirauhasten primaarinen liikatoiminta on yleinen, varsinkin vaihdevuodet ohittaneiden naisten sairaus. Pitkään jatkuessaan vaikea sairaus voi vaurioittaa luustoa, munuaisia tai aivoja.

- Primaarisen hyperparatyreoosin ainoa parantava hoito on sairauden aiheuttajan (yhden rauhasen adenooma, usean rauhasen hyperplasia, joskus harvoin syöpä) kirurginen poisto.

- Kaikki potilaat eivät tarvitse leikkausta, seuranta riittää. Toisaalta kaikkia leikkausta tarvitsevia potilaita ei uskalleta leikata tai potilas ei halua leikkausta.

- Lääkehoidolla voidaan hillitä sairautta, mutta ei parantaa sitä. Vaihtoehdot ovat kalsimimeetit ja bisfosfonaatit. Kalsimimeetit (sinakalseetti) stimuloivat lisäkilpirauhasten kalsiumia aistivaa reseptoria, pienentävät seerumin lisäkilpirauhashormonin pitoisuutta ja lievittävät hyperkalsemiaa. Periaatteessa ne suojaavat aivoja ja munuaisia, mutta eivät luustoa. Bisfosfonaatit vähentävät lisäkilpirauhashormonin aiheuttamaa luun hajoamisen lisääntymistä ja puolestaan suojaavat luustoa, mutta eivät pienennä veren kalsiumpitoisuutta. Joidenkin potilaiden kohdalla on harkittava kalsimimeettien ja bisfosfonaattien yhteiskäyttöä.

Matti J. Välimäki

Primaarinen hyperparatyreoosi on yleinen endokrinologinen sairaus. Yli 60-vuotiailla naisilla sen esiintyvyys on 1-2 %. Primaarisen hyperparatyreoosin yleisin aiheuttaja on yhden lisäkilpirauhasen adenooma (75-85 % kaikista tapauksista). Usean rauhasen hyperplasiaa tavataan 10-15 %:lla potilaista.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat