Sairaus vaikutti kirjailijan uraan
Tuire Malmstedt sai diagnoosin feokromosytoomasta parikymmentä vuotta sitten. Kuoleman teema toistuu hänen kirjoissaan.
Jone Matilainen … – Kokemukseni terveydenhuollosta ovat olleet enimmäkseen hyviä, kuvaa Tuire Malmstedt. ”Minulle alkoi tulla nuorena liikuntatunnilla huonovointisuuskohtauksia, sydämen syke nousi ja tunsin voimattomuutta ja pahoinvointia. Oireet eivät juurikaan haitanneet arkea, mikä oli hämäävää.
Kirjaudu sisään
Pääset lukemaan artikkelin, kun kirjaudut sisään Fimnet-tunnuksillasi. Kirjautuminen pysyy voimassa, jos et erikseen kirjaudu ulos sivulta laitteellasi. Jos luet lehteä yhteisessä käytössä olevalla koneella, muista myös kirjautua ulos sivustolta.
Lääkärilehti on Lääkäriliiton jäsenetu. Jos sinulla ei vielä ole jäsenen Fimnet-tunnuksia tai olet unohtanut salasanasi, hanki ne tästä.



