78524 osumaa

Pfizerille ennätyssakot

Pfizer on suostunut maksamaan Yhdysvalloissa pitkän oikeuskäsittelyn jälkeen ennätyksellisen suuret sakot (2,3 miljardia dollaria) mm. lääkäreille suunnatusta säädöksien vastaisesta lääkkeiden markkinoinnista. Syytteiden mukaan lääkäreille oli tarjottu lomakohteissa maksutta harrastuksia, ja useita lääkkeitä oli suositeltu käyttötarkoituksiin, joilta puuttui viranomaisen hyväksyntä. Markkinointitoimet liittyivät yrityksen lääkkeisiin, kuten Aricept, Celebrex, Viagra, Lipitor, Zoloft, Bextra, Lyrica, Norvasc, Zoloft ja Zyrtec. Pfizerin lakimies totesi, että merkittävä oikeustapaus tuli päätökseensä ja yritys voi nyt keskittyä parhaiten osaamaansa eli innovatiivisten lääkkeiden etsimiseen, kehittämiseen ja jakeluun. Myös yrityksen sisäistä markkinoinnin valvontaa oli lisätty.

Juhana E. Idänpään-Heikkilä

Uusi ADHD-lääke guanfasiini tulossa

Yhdysvaltojen FDA on hyväksynyt uuden ADHD-lääkkeen guanfasiinin (Intuniv/SPD503, Shire). Se on ensimmäinen alfa-2A-reseptorin agonisti lasten ylivilkkauden hoitoon. Toisin kuin monilla muilla ADHD-lääkkeillä guanfasiinilla ei ole keskushermostoa stimuloivaa vaikutusta, ja sen mahdollisuutta aiheuttaa riippuvuutta tai väärinkäyttöä pidetään olemattomana. Aamuisin otettavasta valmisteesta lääke vapautuu hitaasti päivän ja illan kuluessa, eikä seerumin lääkepitoisuus vaihtele. Tämä on toivottu etu lasten ylivilkkausoireiden hoidossa.

Juhana E. Idänpään-Heikkilä

Skapar vården (o)hälsa

En läsvärd bok som ställer många frågor men också ger svar. Boken tar upp frågor inom medicinen, som högsta grad är aktuella för allmänmedicinaren men som också borde intressera andra: Organspecialisterna, som är bekymrade över knappa resurser och förväntar sig att allmänmedicinarna skall ta hand om allt som faller utanför deras specialitet. Administratörerna, som förväntar sig resultat i form av god hälsa men samtidigt är bekymrade över de kraftigt ökande kostnaderna för hälso- och sjukvården. De enskilda människorna, som försöker förstå hur den moderna medicinen kan gagna dem och vilka risker den medför. Boken ställer också frågor, som man tidigare varit rädd för att ställa. Borde man mera än tidigare diskutera negativa effekter av förebyggande åtgärder och vård?

Hans Blomberg

Pakko valita

Viime keväänä tarkastettiin kaksi kiinnostavaa väitöskirjaa. Kesäkuussa Helsingissä väitteli Mianna Meskus ihmisen perimän tutkimuksen historiasta. Työn nimi on "Elämän tiede". Hänen tutkimuksensa aikajakso kattaa 1900-luvun. Yksi kiinnostava tulos valaisee perinnöllisyyskysymyksen yhteiskunnallista vaiheittaisuutta. Historiallinen käsitys perinnöllisyyden hallinnasta oli alkuun väestöpoliittinen, sitten lääketieteellinen ja viimeisintä jaksoa, tilannetta, jossa paraikaa elämme, luonnehtii yksilöllisyys.

Marja-Liisa Honkasalo

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat