78592 osumaa

Bakteerivaginoosi lisää ennenaikaisia synnytyksiä

Bakteerivaginoosi on yleinen vaginan infektio, joka johtuu anaerobisten bakteerien, erityisesti Gardnerella vaginaliksen, liikakasvusta. Samea, vanhan suolakalan hajuinen valkovuoto on tilanteen tunnusmerkki puolella naisista. Papassa voi näkyä bakteerivaipan peittämiä epiteelisoluja, ns. clue-soluja. Bakteerivaginoosin ja ennenaikaisen synnytyksen yhteyttä tutkittiin meta-analyysissa, jossa oli mukana 18 julkaistua tutkimusta ja yli 20 000 naista. Ennen 37. raskausviikon loppua tapahtuvan synnytyksen riski kohosi 2,19-kertaiseksi, mikäli bakteerivaginoosi todettiin raskauden aikana. Mikäli vaginoosi todettiin ennen 16. raskausviikkoa, riski kohosi peräti 7,55-kertaiseksi, samoin spontaanin keskenmenon riski 9,91-kertaiseksi vaginoosia sairastamattomiin naisiin verrattuna. Tutkimus vahvisti käsitystä raskauden aikaisen vaginoosin merkityksestä. Tosin vielä on epäselvyyttä siitä, onko vaginoosi yksittäinen riskitekijä, ja mikä merkitys sen seulonnalla tai hoidolla on raskauden onnistumiselle. Vaginoosi lienee kuitenkin syytä hoitaa jo senkin takia, että siihen liittyy kiusallisia oireita.

Pertti Kirkinen

Syöpäpotilaan parempi laskimotukosprofylaksia

Syöpätauteihin liittyy eri syistä suurentunut laskimotukoksen ja siten myös keuhkoembolian ja äkkikuoleman riski, joten sekundaariprofylaksia on erityisen tärkeää. Kumariinijohdos varfariini vain on tunnetusti ominaisuuksiltaan vaikea lääke, ja syöpäpotilaiden käyttämät lääkkeet, maksaongelmat ja ravitsemusongelmat ovat omiaan vaikeuttamaan turvallisen ak-hoidon toteutumista kumariinilla.

Robert Paul

Suomalaisilla ei ole helppoa edes Ruotsissa

Tutkijat selvittivät itsemurhayritysten määriä kansallisuusryhmittäin ruotsalaisessa aikuisväestössä (n = 4,5 miljoonaa, 570 000 ulkomailla syntynyttä). Ruotsissa syntyneisiin naisiin verrattuna erityisen korkea itsemurhayritysten riski oli Suomessa (HR 1,95), Puolassa (HR 1,95), Iranissa (HR 2,06) ja Latinalaisessa Amerikassa (HR 1,72) syntyneillä naisilla. Ruotsalaisiin miehiin verrattuna erityisen korkea itsemurhayritysten riski oli Suomessa (HR 2,26), Puolassa (HR 1,70) ja Iranissa (HR 1,69) syntyneillä miehillä. Kun sosioekonominen taso ja siviilisääty vakioitiin, naisten riskit eivät paljoakaan muuttuneet, mutta miesten laskivat. Tämän vakioinnin jälkeen suomalaisten ja puolalaisten miesten riskit olivat selvästi muita korkeammat. Ruotsalaisiin verrattuna alhainen riski oli Etelä-Euroopasta, Latinalaisesta Amerikasta, Aasiasta ja Afrikasta tulleilla miehillä.Syyksi suomalaisten poikkeuksellisen korkeaan itsemurhayritysten määrään tutkijat tarjoavat alkuperämaan korkeita itsemurhayritysten määriä. Sen sijaan tutkimuksesta ei löydy viittaustakaan siihen suuntaan, että ruotsalaisessa yhteiskunnassa voisi olla joitain tekijöitä, jotka ovat suomalaisten kannalta erityisen ahdistavia.

Raimo K.R. Salokangas

Lyhyesti: Kalan syönti kannattaa

Kuopiolaisessa tutkimuksessa mitattiin ohitusleikkauksen, pallolaajennuksen tai sydäninfarktin läpikäyneiden potilaiden kalankäyttöä ja seurattiin heitä 5 vuoden ajan. Kokonaiskuolleisuuden vaara oli jopa 63 % pienempi niillä potilailla, jotka söivät kalaa vähintään 57 g päivässä verrattuna niihin, jotka eivät syöneet kalaa. Kokonaiskuolleisuuden vaara oli lähes 70 % pienempi niillä, joilla veren n-3-rasvahappojen pitoisuus kuului ylimpään kolmannekseen, verrattuna alimpaan kolmannekseen kuuluviin.

Juhani Airaksinen

Eurooppalaista lääkepolitiikkaa - G10-ryhmän ehdotuksia käsitellään

Euroopan Unionin integraation edistyessä on osoittautunut vaikeaksi sovittaa yhteen jäsenvaltioiden terveys- ja lääkepoliittisia tavoitteita. Vaikeus on johtunut ennen muuta lääkkeiden hinnoitteluperiaatteista ja sairausvakuutusjärjestelmistä, jotka kussakin jäsenvaltiossa ovat erilaiset. Tätä yhteensovittamista on nyt pyritty helpottamaan ns. G10-lääketyöryhmän annettua suosituksensa, joihin komissio on heinäkuussa julkaisemassaan tiedonannossa tiukasti sitoutunut. Nyt on kunkin jäsenvaltion vuoro osaltaan arvioida tiedonannossa esitettyjä parannustoimenpiteitä.

Terhi Hermanson, Jarmo Lehtonen

Lääketieteen opiskelijoiden suhtautuminen eläinkokeisiin

Koe-eläintöitä käytetään edelleen lääketieteen opetuksessa ja tutkijakoulutuksessa havainnollistamaan elimistön fysiologisia ja patofysiologisia tapahtumia. Teimme keväällä 2002 Turun yliopiston lääketieteellisessä tiedekunnassa selvityksen opintonsa vasta aloittaneiden opiskelijoiden asennoitumisesta koe-eläintöihin. Vaikka enemmistö opiskelijoista halusi rajoittaa eläinkokeiden tekemistä ja lisätä niiden valvontaa, he suhtautuivat kuitenkin muuta nuorisoa myönteisemmin koe-eläintutkimuksiin. Naiset suhtautuivat selvästi miehiä kielteisemmin. Koska eläinkokeet ja niistä saatavat tulokset edelleen merkittävästi vaikuttavat lääketieteen opetukseen ja lääkärin työhön, asiallinen informointi eläinkokeista, niiden valvonnasta ja eettisistä näkökohdista jo opintojen alkuvaiheessa on ilmeisen tärkeää.

Ulla-Marjut Jaakkola, Pekka Kääpä

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat