Luomukierto parempi pakastealkion siirrossa
– Lääkekorvatussa kierrossa pre-eklampsiariski on lähes kolminkertainen, havaitsi Eeva-Maria Pohjonen väitöstyössään.
Kun pakastealkio siirretään kohtuun luonnolliseen kuukautiskiertoon ajoitettuna – muutama päivä ovulaation jälkeen – on raskaudessa vähemmän komplikaatioita.
Toinen vaihtoehto on käyttää lääkekorvattua kiertoa, jossa hormonilääkkeillä korvataan luonnollinen kuukautiskierto. Tätä tarvitaan, jos ovulaatiota ei luonnollisesti tai autettuna saada aikaan.
Naistentautien ja synnytysten erikoislääkäri Eeva-Maria Pohjonen selvitti väitöstyössään lapsettomuushoitoihin liittyviä raskauskomplikaatioita. Hän vertasi, vaikuttiko hoitomenetelmänä käytetty luonnollinen tai lääkekorvattu kierto komplikaatioihin pakastealkionsiirtoraskauksissa.
– Lääkekorvatussa kierrossa pre-eklampsiariski on lähes kolminkertainen. Riski synnytysvuotoihin sekä sektiosynnytykseen on suurempi, samoin sen vaara, että istukka tai sen kappale jää kiinni kohtuun, Pohjonen kertoo.
– Puuttumalla vähemmän lopputulos on parempi. Luomukierto on jostain syystä turvallisin vaihtoehto.
Näkyy jo lapsettomuusklinikoilla
Vain luonnollisessa kierrossa munasarjaan muodostuu ovulaation jälkeen keltarauhanen.
– Epäilemme, että keltarauhanen suojaa raskauskomplikaatioilta. Ilmeisesti se liittyy istukan varhaiseen kehittymiseen.
Lääkekorvatussa kierrossa käytetään kahta päähormonia, estrogeeniä ja keltarauhashormonia. Keltarauhanen erittää muitakin hormoneja, esimerkiksi relaksiinia ja erilaisia kasvutekijöitä.
Lääkekorvattua kiertoa on aiemmin käytetty ehkä tarpeettomastikin. Sen avulla alkionsiirto on helppo ajoittaa, koska ei olla riippuvaisia luonnollisesta ovulaatiosta.
Uuden tiedon myötä lapsettomuusklinikat ovat muuttaneet käytäntöjään.
– Lääkekorvattu kierto ei silti ole kielletty tai suoranaisesti vaarallinen. Osalle potilaista se on ainoa mahdollisuus. Kun lapsettomuushoidot lisääntyvät, tämä on yksi tapa vaikuttaa turvallisuuteen. Esimerkiksi pre-eklampsia on monen tekijän summa.
Eeva-Maria Pohjonen
Hypertensive disorders of pregnancy and related adverse outcomes after medically assisted reproduction
16.5.2025 Tampereen yliopisto
Ohjaajat Hannele Laivuori ja Katja Ahinko, vastaväittäjä Hanna Savolainen-Peltonen




