78324 osumaa

Verkonnostaja

Fimnetin keskustelutaululla Syömishäiriöt hoitoon! -otsikon alle on kertynyt syömishäiriöihin liittyvien uutisten seurantaa. Varsinainen keskustelunavaus on kuitenkin jäänyt kommentointia vaille. TYKS:n nuorisopsykiatrian ylilääkäri Simo Saarijärvi esittää niin Turun Sanomien kirjoituksessaan kuin keskustelussakin syömishäiriöyksiköiden perustamista Suomeen. Onko asiaa selvitetty muualla, ja onko ajatus mahdoton vai ainostaan työn takanaä

Juha-Pekka Honkanen

Alaikäisten transtutkimukset jakavat mielipiteitä

Alaikäisen oikeus päästä erityistason transsukupuolisuustutkimuksiin askarruttaa psykiatreja. Pitäisikö alaikäisiä ohjata niihinä Veronica Pimenoffin mukaan kyllä, asetuksen mukaisesti lääkärin lähetteellä ja ilman porrastusta. Riittakerttu Kaltiala-Heinon mukaan oman sairaanhoitopiirin nuorisopsykiatriset perustutkimukset ovat ensisijaisia.

Veronica Pimenoff, Riittakerttu Kaltiala-Heino

Kolmasosa sydänpysähdyspotilaista jäi ilman peruselvytystä yliopistollisessa sairaalassa

Tutkimuksessa analysoitiin TAYS:n teho-osaston elvytysryhmän kohtaamat elvytystilanteet. Tavoitteena oli selvittää niiden sairaalassa tapahtuneiden äkillisten sydänpysähdysten määrä, jotka johtivat elvytystilanteeseen sekä potilaiden selviytyminen tämän jälkeen.

Sanna Hoppu, Jari Kalliomäki, Vesa Pehkonen, Henri Haapala, Eveliina Nurmi, Jyrki Tenhunen

Miten videovälitteinen etäterveydenhuolto onnistuu?

Videoneuvottelutekniikkaa hyödynnetään edelleen vähän suomalaisessa terveydenhuollossa. Etäteknologian sovellusten käyttöönotto on monimutkainen ja haasteellinen prosessi. Tämän tutkimuksen tarkoituksena oli selvittää, miksi erään suomalaisen etäterveydenhuoltohankkeen sovelluksista osa onnistui ja jäi pysyvään käyttöön, ja miksi osa epäonnistui.

Tiina Vuononvirta, Outi Kanste, Markku Timonen, Sirkka Keinänen-Kiukaanniemi, Olavi Timonen, Kirsti Ylitalo, Anja Taanila

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat