78118 osumaa

Vältettävissä oleva kuolleisuus - mikä olikaan päätulos?

VTT Kristiina Manderbacka ym. kirjoittivat Lääkärilehdessä 43/2009 (s. 3669-74) tutkimusraportissaan terveydenhuollon keinoin vältettävissä olevan kuolleisuuden aluekehityksestä vuosina 1992-2003. Artikkelin päätulokseksi olisi esitettyjen tietojen perusteella nostettava terveydenhuollon tuottama terveyshyöty kaikissa sairaanhoitopiireissä, ei kirjoittajien esittämä alueiden välisten erojen kasvu.

Matti Rimpelä

Alue-erojen kasvu on huolestuttavaa

Kiitämme Matti Rimpelää tärkeistä huomioista. Hänen havaintonsa yleisestä suotuisasta kehityksestä on tulostemme valossa oikea ja tukee argumenttia, että terveydenhuoltoon tehdyillä lisäpanostuksilla on myös onnistuttu tuottamaan lisää terveyttä. Tulos suotuisasta kehityksestä Suomessa, samoin kuin monissa muissa maissa, on kuitenkin raportoitu jo aiemmin (1,2), ja näin ollen katsoimme tärkeäksi keskittyä juuri alueellisiin eroihin.

Kristiina Manderbacka, Sakari Karvonen, Martti Arffman, Ilmo Keskimäki

"Kyllä on. Mitä tahansa luentoa on kuunneltava kriittisesti."

Yksi lääketeollisuuden järjestämän koulutuksen muoto ovat pienet, usein paikallisesti iltapäivällä tai illalla järjestetyt luentotilaisuudet, joissa kuullaan yhtä tai useampaa asiantuntijaa. Tilaisuus on yleensä suunniteltu kohderyhmän toiveita kuullen. Tilaisuuksia on kritisoitu siitä, että asiantuntijat esittävät niissä "lääketehtaiden ostamia" näkemyksiä.

Jorma Viikari

Väärä diagnoosi yleisin potilasvahingon syy
Lasten säärimurtumat tarkastelussa

Säärimurtuma on tavallisin kasvuikäisten alaraajamurtuma ja kolmanneksi yleisin pitkien luiden murtumista. Tutkimuksemme tarkoituksena oli selvittää, kuinka paljon ja minkälaisia potilasvahinkoja näiden murtumien hoidossa tapahtuu ja arvioida, miten vahinkoja voitaisiin jatkossa välttää sekä hoidon laatua kehittää.

Sauli Palmu, Reijo Paukku, Mervi K. Mäyränpää, Jari Peltonen, Yrjänä Nietosvaara

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat