77880 osumaa

Psykoosilääkkeiden käytössä päivittämistä

Lääkärilehdessä 13/2015 julkaistiin professoreiden Esa Leinonen, Hannu Koponen ja Matti Isohanni katsaus psykoosien lääkehoidosta (1). Psykiatrian erityinen piirre on potilaan yksilöllisyyden korostuminen, lisäksi taudinkuvat ovat usein epätyypillisiä. Yllättävää yksilöllisyyttä havaitaan myös vasteissa lääkehoitoihin. Lääkehoitoja käsitellessään kolmen professorin katsaus ei ole niin tiukasti ajan tasalla kuin voisi toivoa.

Jyrki Joensuu

Gosereliini suojaa munasarjoja solunsalpaajahoidon aikana

Solunsalpaajahoitojen aikana premenopausaalisen naisen kuukautiskierto häiriintyy ja osalla potilaista on selviä vaihdevuosioireita. Hoitojen jälkeen munasarjojen toiminta on monilla potilailla heikentynyt ja raskauden todennäköisyys etenkin alkyloivien lääkkeiden käytön jälkeen on pienentynyt. Gosereliini näyttää suojaavan munasarjoja, kun sitä annetaan solunsalpaajahoitojakson ajan.

Sirkku Jyrkkiö

Statiinit ja haurastuminen

Statiinien käyttöön on liittynyt lihaskipuja, ja vanhuksilla niiden on epäilty heikentävän lihasvoimaa. Toisaalta perifeerisen verenkierron paraneminen voisi vaikuttaa myös päinvastaisesti. On esitetty, että perifeeristä valtimotautia sairastavat hyötyvät statiineista kävelynopeudella mitattuna. Sen sijaan sellaisilla statiinien käyttäjillä, joilla ei ollut perifeeristä valtimotautia, tutkimustulokset ovat olleet ristiriitaisia.

Kaisu Pitkälä

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030