77910 osumaa

Tee voi torjua diabetesta

Neljä kuppia tai enemmän teetä päivässä vähensi taipumusta sairastua tyypin 2 diabetekseen. Trendi näkyi jo henkilöillä, jotka kuluttivat teetä 1-4 kuppia päivässä. Tutkimuksessa oli 26 tutkimuskeskusta kahdeksasta Euroopan maasta, yli 12 000 tyypin 2 diabetekseen sairastunutta ja 16 800 verrokkia. Seuranta käsitti 3,99 miljoonaa henkilövuotta. Teen kulutus (vähintään 4 kuppia) oli käänteisesti yhteydessä diabetekseen sairastumiseen verrattuna henkilöihin, jotka eivät juoneet teetä (riskisuhde 0,84; 95 %:n LV 0,71-1,00). Selitys voi perustua teen flavonoideihin, jotka vaikuttavat mm. hiilihydraattien imeytymiseen, insuliinin erittymiseen haimasta ja lihasten kykyyn sitoa glukoosia.

Juhana E. Idänpään-Heikkilä

Sinkki parantaa antimikrobien tehoa

Tavanomaiseen antimikrobihoitoon lisätty sinkki vähensi merkittävästi hoidon epäonnistumisia vastasyntyneiden vakavissa bakteeri-infektioissa. Intiassa tehdyssä tutkimuksessa 7-120 päivän ikäisistä sairastuneista 352 satunnaistettiin saamaan tavanomaisen antimikrobihoidon lisäksi 10 mg sinkkiä päivässä. 348 potilasta sai liitännäishoitona lumetta. Hoito epäonnistui merkittävästi harvemmin sinkkiä saaneessa ryhmässä (34/332 potilasta, 10 %) verrattuna lumetta saaneisiin (55/323 potilasta, 17 %) (riskin pieneneminen 40 %; 95 %:n LV 10-60, p=0,0113). Hinnaltaan halpa sinkki vahvistaa immunologisia mekanismeja ja soveltuu hyvin lasten vaikeiden ja henkeä uhkaavien infektioiden hoitoon kehitysmaissa.

Juhana E. Idänpään-Heikkilä

Professio, autonomia ja kollegiaalisuus

Lääkäriprofessiolla on oma tehtävänsä yhteiskunnassa. Tähän tehtävään liittyy sekä oikeuksia että velvollisuuksia. Professiolla on yhteiskunnan antamia oikeuksia ammatilliseen autonomiaan ja itsesäätelyyn. Lääkärillä on oikeus diagnoosin asettamiseen ja hoidon määräämiseen. Myös vastuu sairaanhoidollisesta toiminnasta on osoitettu laissa lääkärille. Pidämme näitä oikeuksia suuressa arvossa. Ammatillinen autonomia ja kollegiaalisuus ovat myös edellytys lääkärin työhyvinvoinnille ja onnistuneelle lääkärin työn tekemiselle.

Raija Niemelä

Haun ja Waun matka

Hau ja Wau ovat koirapariskunta, joilla on kevättä rinnassa. Pienellä seikkailullaan Hau ja Wau seuraavat luonnon heräämistä ja monien lintujen kevätpuuhia. Tarina on kirjoitettu runomuotoon, ja osa riimeistä onkin varsin veikeitä. Itse ihmettelin paikoin keinotekoisen tuntuisesti pois jätettyjä sanojen päätteitä. Jostain syystä tämä vaihteleva poljento ei oikein uponnut myöskään testiryhmän lapsiin, vaikka he ovatkin pitäneet mm. Elsa Beskowin runosaduista. En myöskään löytänyt perustelua satunnaisille tekstirivien erikoismuotoiluille.

Silja Kosola

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030