78084 osumaa

Lievä muistin heikentyminen lisää Alzheimerin taudin riskiä

Aivoselkäydinnesteen amyloidi- ja tau-proteiinimäärityksiä käytetään kliinisessä työssä Alzheimerin tautipotilaiden diagnostiikassa. Määritykset ovat osoittaneet, että Alzheimerin taudista kärsivän potilaan selkäydinnesteen amyloidipitoisuus on vähentynyt ja tau-proteiinipitoisuus lisääntynyt. Myös lievästä muistin heikentymisestä kärsivillä henkilöillä on todettu samankaltaisia selkäydinnesteen pitoisuuden muutoksia.

Jaana Koivunen

Laihdutuslääke orlistaatti turvatarkastukseen EU-maissa

Euroopan lääkevirasto on käynnistänyt ainoaa käytössä olevaa laihdutuslääkettä orlistaattia koskevat selvitykset (Xenical, Roche ja Alli, GlaxoSmithKline). Lääkkeeseen epäillään liittyvän harvinaisia maksavaurioita. Reseptilääke Xenicalin käyttäjien joukossa (arviolta 38 miljoonaa käyttäjää) tapauksia on ilmennyt 21 ja käsikaupassa myydyn Allin käyttäjillä (arviolta 11 miljoonaa käyttäjää) 9 tapausta. Muutamat tapauksista ovat olleet vakavia.

Juhana E. Idänpään-Heikkilä

Suojaako runsas kahvinjuonti eturauhassyövältä?

Kahvissa on kofeiinin lisäksi useita biologisesti aktiivisia aineita kuten fenolihappoja, jotka ovat antioksidantteja ja vaikuttavat muun muassa sokeriaineenvaihduntaan ja sukupuolihormonien tasoihin. Harvardin yliopistossa (Health Professionals Follow-up Study) selviteltiin yli 47 000 miehen kahvinjuontia ja tämän yhteyttä eturauhasen syöpään (n = 5 035). Vähintään kuusi kuppia päivässä kahvia juoneilla suhteellinen riski eturauhassyöpään oli pienempi (noin 20 %) kuin kahvia juomattomilla (0,82, 95 %:n luottamusväli 0,68-0,98). Fataaleissa syöpätapauksissa (n = 642) ero (0,40, 95:n luottamusväli 0,22-0,75) oli tätäkin selvempi (noin 60 %). Myös kofeiinittoman kahvin juojilla saatiin samansuuntainen löydös, mikä viittaisi siihen, että muut aineet kuin kofeiini kahvissa olisivat merkittäviä. Yhdysvaltojen kansallinen terveyslaitos (National Institute of Health, NIH) tuki rahallisesti tutkimusta, jota aiotaan laajentaa löydösten varmentamiseksi.

Juhana E. Idänpään-Heikkilä

Telavansiini sai hyväksynnän EU-maissa

Vankomysiinin semisynteettinen johdos telavansiini (Vibativ, Astellas) on hyväksytty EU-maissa metisilliinille resistentin Staphylococcus aureuksen (MRSA) aiheuttamaan pneumoniaan silloin, kun muu lääkitys ei sovi. Lääke annostellaan infuusiona. Se hyväksyttiin vuonna 2009 Yhdysvalloissa ja Kanadassa komplisoituneiden MRSA:n aiheuttamien ihoinfektioiden hoitoon, mutta ei pneumoniaan. Telavansiinin haittavaikutuksia ovat muun muassa sieni-infektiot, makuaistin häiriöt, ummetus ja ripuli.

Juhana E. Idänpään-Heikkilä

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat