77831 osumaa

Hilkka Soininen:
Löytämisen ilo pitää vireessä

Uteliaisuus ja löytämisen ilo ovat pitäneet neurotieteilijä Hilkka Soinisen motivoituneena. Tänä päivänä professori Soininen tunnetaan erityisesti kansainvälisesti arvostettuna Alzheimerin taudin tutkimuksen uranuurtajana. Lääkäripäivillä hänelle myönnettiin Pohjolan ja Suomi-yhtiön lääketieteen palkinto (20 000 euroa) ansiokkaasta ja pitkäjänteisestä työstä dementian ja Alzheimerin taudin tutkijana.

Kerttuli Punkari

Desimaalintarkat tavoitearvot ovat väärä huomion keskipiste

Professori Pertti Mustajoen keskustelunavaus kolesterolin tavoitearvoista on mielenkiintoinen (SLL 47/2008, s. 4080-1) ja siitä toivoisi enemmänkin keskustelua. Millimetrin- ja desimaalintarkat tavoitearvot ovat laatutyön nimikkeellä nousseet huomion keskipisteeksi yhä useamman sairauden hoidossa. Ihannearvoihin pääsemisellä pyritään parantamaan hoidettavan sairauden ennustetta, johon kuitenkin mitattavien suureiden lisäksi vaikuttaa usein lukematon määrä muita, myös meille mahdollisesti tuntemattomia tekijöitä.

Pekka Kirstilä

Malawi pärjää taistelussa malariaa vastaan

Afrikasta kuulee yleensä vain huonoja uutisia, eikä Lääkemaailmassa tapahtuu -palstalla julkaistu referaatti "Tehokkaat malarialääkkeet yhä afrikkalaisten ulottumattomissa" (SLL 47/2008, s. 4129) tehnyt tästä poikkeusta. Yleistäminen on vaarallista, ja haluan tuoda Suomen lääkäreiden tietoon, että täällä Afrikassakin joskus tehdään oikeita päätöksiä. Ainakin malawilaiset voivat olla tyytyväisiä saamaansa malarialääkitykseen, joka lisäksi on ilmaista, samoin kuin muukin terveydenhuolto. Terveydenhuoltohenkilökunnasta Malawissa on huutava pula, mutta se on eri asia.

Terttu Heikinheimo-Connell

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030