Plasebovaikutusten huomioiminen lääkehoidossa
Plasebon mielletään usein tarkoittavan lumelääkettä, tai termiä käytetään puhuttaessa vaikuttamattomasta hoidosta. Tyypillisesti kyse ei ole kummastakaan. Lumeen sijasta parempi käännös voisikin olla merkitys-, konteksti- tai hoitosuhdevaikutus.
Lääkärin on hyvä olla tietoinen näistä vaikutuksista, sillä lääkehoidon tulos ei useinkaan johdu vain pillerin sisällöstä. Plasebovaikutuksiin liittyvissä neurobiologisissa tutkimuksissa on löytynyt useita aivoalueita ja välittäjäaineita, joiden tiedetään osallistuvan tähän ilmiöön (1).
Kirjaudu sisään
Pääset lukemaan artikkelin, kun kirjaudut sisään Fimnet-tunnuksillasi. Kirjautuminen pysyy voimassa, jos et erikseen kirjaudu ulos sivulta laitteellasi. Jos luet lehteä yhteisessä käytössä olevalla koneella, muista myös kirjautua ulos sivustolta.
Lääkärilehti on Lääkäriliiton jäsenetu. Jos sinulla ei vielä ole jäsenen Fimnet-tunnuksia tai olet unohtanut salasanasi, hanki ne tästä.



