78582 osumaa

Lääkärin työssä jaksaminen on taitolaji

- Kun lääkäri tulee uupumuksen takia kuntoutukseen, ristiriita hänen työlleen asetettujen vaatimusten ja lääkärin omien kykyjen ja arvojen välillä on jatkunut jo pitkään. Tilannetta leimaa tehoton puuhakkuus: lääkäri uhraa kaiken vapaa-aikansa työlle ja sen tuskailulle, ettei saa kaikkea työtään tehdyksi. Ympäristö ei tilanteeseen puutu, sillä tässä liikutaan lääkärin työn mystisellä alueella: lääkärihän antaa itsensä tärkeälle työlle.

Suvi Sariola

Influenssaviruksen genomiprojekti käynnistyy

Influenssaviruksen genomi aiotaan selvittää tieteellisessä yhteisprojektissa, jota johtaa Yhdysvaltain National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID). Tuhansia viruskantoja kattavan määrityksen tulokset julkistetaan tietokantana. NIAID:n johtaja Anthony S. Fauci totesi influenssaviruksen sekä tieteellisesti että kansanterveyden kannalta erityisen haastavaksi, koska se pystyy jatkuvaan geneettiseen muunteluun. Tuloksista toivotaan lisätietoa viruksen evoluutiosta ja sen virulenssia säätelevistä geneettisistä tekijöistä.

Ensimmäinen standardi geenitestille

WHO on hyväksynyt ensimmäisen kansainvälisen standardin geenitestille. Hyytymistekijä V:n (F V Leiden) geenivirheen testin standardin on kehittänyt englantilainen National Institute for Biological Standards and Control (NIBSC). Testi on tavallisimpia kliinisten laboratorioiden geenitestejä. Geenitestien yleistyminen on ollut nopeaa. Vuonna 2002 Euroopan unionin maissa tehtiin arvion mukaan yli 700 000 geenitestiä ainakin 700 laboratoriossa.

Äidin matala verenpaine voi olla sikiölle riski

Äidin matala diastolinen verenpaine voi lisätä lapsen riskiä syntyä alipainoisena. Matala verenpaine lisää myös perinataalikuolleisuutta. Lontoon alueen äitiysneuvola-aineistosta tehtiin selvitys, jossa tarkasteltiin vuosina 1988-2000 synnyttäneiden ensisynnyttäjien verenpainetta. British Medical Journalissa julkaistussa selvityksessä todettiin, että äidin korkea, mutta myös matala diastolinen verenpaine lisäävät lapsen riskejä.

Maira Palosuo

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat