76146 osumaa

Elinsiirtoa odottavien määrä kasvaa huolestuttavasti

Tutkimukset eläimiltä ihmisille tehtävistä elinsiirroista on jo aloitettu. Munuais- ja Siirtopotilaiden Liitto on huolissaan ksenosiirtoihin liittyvistä vakavista riskeistä. Liitto toivoo, että sosiaali- ja terveysministeriö tekisi ksenosiirtoja koskevan selvityksen Ruotsin mallin mukaisesti. Liitto edellyttää, että ksenosiirtotoiminnasta määrätään lailla. Eettisenä kysymyksenä on mm. määriteltävä, kuka voi saada siirrännäisen eläimeltä ja kuka ihmiseltä. Erityisesti kokeisiin osallistuvien mahdolliset infektioriskit on kyettävä ratkaisemaan ennen kliinisten kokeitten tekemistä ihmisillä.

Jatkuva alimiehitys ja huonot palkat ajavat TYKS:n anestesialääkäreitä umpikujaan

Tässä on taustalla pitkä juonto, kuvataan Turussa TYKS:n anestesialääkärien irtisanoutumisiin johtanutta ahdinkoa. Työmäärä on kasvanut kasvamistaan koko 90-luvun ajan ja tahti kiristynyt, mutta uusia anestesialääkärin virkoja ei ole tullut. TYKS:n yhteensä 37 anestesiologista irtisanoutui viime ja tällä viikolla kaikkiaan 26. Lisäksi talosta on lähtenyt tai lähdössä neljä muuta anestesiologia.

Suvi Sariola

Terveys 2000 -tutkimus alkoi elokuun lopussa

Helsingissä, Kuopiossa, Tampereella, Turussa ja Oulussa alkoi puolentoista vuoden valmistelun jälkeen Terveys 2000 -tutkimus, jossa tutkitaan 160 kunnassa 8 000 aikuista sekä haastatellaan 2 000 18-29-vuotiasta kevääseen 2001 asti. Tutkittaviksi on valittu valtakunnallisesti edustava satunnaisotos suomalaisista. Tutkimusta toteuttavat ja rahoittavat Kansanterveyslaitoksen lisäksi Eläketurvakeskus, Kela, Kuntien eläkevakuutus, Stakes, Tilastokeskus, Työterveyslaitos ja UKK-instituutti. Mukana on myös monia muita yhteistyötahoja ja rahoittajia. Kenttävaiheessa tehdään tiivistä yhteistyötä kuntien, terveyskeskusten sekä alueen yliopistosairaalan kanssa.

Ulla Toikkanen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030