78622 osumaa

Kirje Yhdysvalloista

FDA:n neuvoa-antava asiantuntijakomitea totesi huhtikuun kokouksessaan, että vastoinkäymisistä huolimatta haiman saarekesolujen siirto näyttää lupaavalta hoitokeinolta diabetekseen. Saarekesolujen siirtoja on tehty toistaiseksi 405 kymmenen viime vuoden aikana. Varhaistulokset eivät olleet lainkaan rohkaisevia: vain 12 % potilaista selviytyi ilman insuliinia viikon kuluttua leikkauksesta, ja vuoden kuluttua enää 8 %. Tulokset ovat kuitenkin parantuneet, ja esimerkiksi Miamin Diabetes Research Institutessa vuonna 1996 ja sen jälkeen hoidetuista siirtopotilaista 33 % on pystynyt olemaan ainakin vuoden ilman insuliinihoitoa.

Tuula Fabrizio

Kalle Achtén monet roolit psykiatrian kehittämisessä

Professori Kalle Achté on laajalti tunnettu ja tunnustettu psykiatri, joka on julkaissut uransa aikana poikkeuksellisen paljon myös suurelle yleisölle tarkoitettuja tekstejä. Siirryttyään eläkkeelle vuonna 1991 Helsingin yliopiston psykiatrian professorin ja samalla Lapinlahden sairaalan ylilääkärin virasta Kalle Achté on ollut edelleen ammatillisesti hyvin aktiivinen ja aikaansa seuraava. Aikaa ja etäisyyttä on kuitenkin jäänyt myös muistelmien kirjoittamiselle. Kirja on mielestäni kiinnostavaa luettavaa meille kollegoille - mutta myös potilaillemme ja kaikille ajastamme kiinnostuneille.

Jouko Lönnqvist

Rasvasodan kaikuja

Suomalaisten sepelvaltimotautikuolleisuuden väheneminen on viime aikojen menestystarinoita, ja monet henkilöt ja tahot ovat tarjoutuneet jakamaan kunniaa sen toteutumisesta. Suomen mallista ollaan myös halukkaita oppimaan monessa sydäntautiongelman kanssa painiskelevassa maassa. Tällaisessa tilanteessa on hauskaa ja hyödyllistä pysähtyä muistelemaan, miten kaikki alkoikaan, ja oliko menestys sittenkään niin itsestään selvää, miltä se tänä päivänä näyttää.

Antti Aro

Ruotsissa satsataan terveydenhuoltoon

Ruotsin hallitus jätti eduskunnalle ehdotuksensa terveydenhuollon kehittämisohjelmaksi (Regeringens proposition 1999/2000:149: Nationell handlingsplan för utveckling av hälso- och sjukvården) nyt kesäkuussa. Ehdotuksen päätavoitteeksi nimetään hoidon saatavuuden ja laadun parantaminen. Menetelmänä on perusterveydenhuollon vahvistaminen sekä kunnissa että kuntayhtymissä (landstinget). Keskeisenä asiana mainitaan kaikkien kansalaisten oikeus valita itselleen omalääkäri-perhelääkäri. Esityksessä painotetaan lisäksi tukea lapsille, vanhuksille ja psyykkisesti sairaille. Erityisen mielenkiintoiselta vaikuttaa painotus hoidontarjoajien moninaisuuden lisäämiseen sekä hoidon että hoivan alueelle. Kilpailun ja moniarvoisuuden katsotaan edistävän luovuutta, kehittävän organisaatioita, johtamista ja erilaisia työmuotoja. Mainio näkökulma, ja aivan päinvastainen kuin oman ministeriömme perinteinen liturgia monikanavaisesta rahoituksesta ja yleinen nahkeus yksityiseen ammatinharjoittamiseen.

Kati Myllymäki

Lääkärikoulutuksen laatu on osa eurooppalaista kuluttajansuojelua Euroopan erikoislääkäriliiton, UEMS:n puheenjohtajan Cillian Twomeyn näkemyksiä

UEMS:n puheenjohtajan, irlantilaisen geriatrin Cillian Twomeyn mielestä järjestön merkitys tulee kasvamaan, koska se tulee osittain korvaamaan nykyisen lääkärikoulutuksen neuvoa-antavan komitean tehtäviä. UEMS:ää voitaisiin hänen mielestään myös hyödyntää EU:n uusien hakijamaiden lääkärikoulutuksen arvioinnissa. Twomey uskoo, että pienetkin maat saavat äänensä kuuluviin erikoislääkäriliitossa, koska siellä on voimassa yksi ääni ja yksi maa -periaate. UEMS:n seuraava yleiskokous pidetään syyskuun lopussa Helsingissä.

Hannu Halila

Lääkäreille käsikirja tupakanvastaiseen toimintaan Doctors and Tobacco -kirja nyt internetissä

Tupakka aiheuttaa enemmän sairautta kuin mikään muu tuote ja suuri osa lääkärien työstä menee tupakoinnista aiheutuvien terveyshaittojen hoitamiseen. Eurooppalaisten lääkäriliittojen yhteistyöelin Tobacco Control Resource Centre (TCRC) on nyt julkaissut Doctors and Tobacco -kirjan, johon on koottu laajasti tietoa tupakan aiheuttamista ongelmista sekä lääkärien ja lääkäriliittojen keinoista toimia kansalaisten tupakoinnin vähentämiseksi.

Marit Henriksson

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat