76120 osumaa

Viitasalo liittokokouksessa: AKAVA valmis EMU:n kolmanteen vaiheeseen

EMU:n kolmannen vaiheen toteutuminen vuodenvaihteessa muuttaa suomalaisten ammattijärjestöjen toimintaympäristöä, totesi AKAVAn puheenjohtaja Mikko Viitasalon keskusjärjestön liittokokouksessa 30.11.98. Mahdollisuudet kansallisiin talouspoliittisiin ratkaisuihin supistuvat samalla kun yhteinen valuutta yhdenmukaistaa eurooppalaisia työmarkkinoita ja niihin liittyviä minimisäännöksiä. Amsterdamin sopimus velvoittaa EU-komissiota laajentamaan yhteistyötään työmarkkinajärjestöjen kanssa.

Antroposofia, lääketiede ja tutkimus

Gyllenbergin säätiön XV symposiumi Research in anthroposophical medicine järjestettiin Hanasaaressa 29.-31.10. Kysymyksessä oli kaikkien aikojen ensimmäinen englanninkielinen kokous, jonka aiheena oli tieteellinen tutkimus antroposofisessa lääketieteessä. Saksankielellä samoja asioita on käsitelty aikaisemminkin antroposofian vahvoilla alueilla Sveitsissä ja Saksassa. Nyt pidetyn symposiumin tarkoituksena oli tuoda antroposofisen lääketieteen ja koululääketieteen edustajia yhteen pohtimaan sitä, onko tavanomainen tutkimustyö ylipäänsä mahdollista antroposofisen lääketieteen menetelmien suhteen, ja jos se on mahdollista, miten sitä tulisi toteuttaa.

Pekka Louhiala

Saattohoito - mitä, missä, milloin ja miten?

Suomessa on viime vuosina käynnistetty monenlaisia projekteja kuolevien potilaiden hoidon kehittämiseksi. Monet erikoissairaanhoidon, avohoidon ja kansalaisjärjestöjen organisaatiot ilmoittavat hoitavansa kuolevia potilaita. Myös kotisairaalatoimintaa on innostuttu kehittämään. Yleensä nämäkin ilmoittavat hoitavansa saattohoitopotilaita. Suomen Lääkärilehdessä on useampaan otteeseen käsitelty syöpäpotilaiden - myös parantavien hoitojen ulkopuolella olevien potilaiden - hoitoa sekä erikoissairaanhoidossa että avohoidossa. Myös näissä kirjoituksissa on tuotu esille saattohoidossa olevien potilaiden mahdollisuus ja oikeus hyvään kotihoitoon.

Eero Vuorinen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030